Synagoga w Sierpcu – wiki

Opis synagogi na podstawie artykułu na wikipedia.com:

Synagoga w Sierpcu – główna synagoga sierpeckiej, ortodoksyjnej gminy żydowskiej, znajdująca się dawniej u wylotu dzisiejszej ulicy Żwirki i Wigury, przy zakręcie ulicy 11 Listopada do skrzyżowania ulic Reymonta, Kilińskiego i Górnej.

Synagoga została zbudowana przed rokiem 1858. Podczas II Wojny Światowej, zaraz po wkroczeniu do miasta w nocy z 29 na 30 września 1939 roku, hitlerowcy podpalili synagogę w czasie święta Sukkot; synagoga doszczętnie spłonęła.

Drewniany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta, w charakterystycznej dla drewnianych synagog architekturze. Synagoga miała dwie kopuły oraz okna z barwnymi witrażami. Obecnie po synagodze nic się nie zachowało, nawet fundamenty.

W książce 80629 a Mengele  Experiment autorstwa Gene’a Church’a przytoczone jest świadectwo byłego mieszkańca Sierpca, Jakowa Skurnika. Opisuje on, jak Niemcy kazali wszystkim Żydom zebrać się wokół płonącej synagogi i ustawić się w linii. Ku swej rozrywce polecili Żydom „odegrać” scenę gaszenia pożaru przy pomocy jednego wiaderka podawanego z rąk do rąk. Gdy zebrani mężczyźni byli już zmęczeni, kazali im tańczyć wokół płomieni. Następnie musieli się rozebrać od pasa w dół i chodzić na czworaka. Najstarszym obcięto brody.

9 myśli w temacie “Synagoga w Sierpcu – wiki

 1. Jak najbardziej potwierdzam Twoją dedukcję; zresztą widać to wyraźnie na pewnej niemieckiej pocztówce z epoki. Zresztą, znam tylko dwie fotografie sierpeckiej bóżnicy, tę najbardziej popularną, gdzie widzimy ja od frontu i jeszcze jeden widok, od strony szpitala, który waśnie jest dowodem na przedstawioną tu lokalizację. No ale musimy iść dalej, ciekaw jestem gdzie znalazłbyś miejsce dla słupa żydowskiego znanego z fotki w najnowszej książce o Sierpcu? Pozdrawiam SC

  Polubienie

  1. Rzeczywiście, pocztówka o której mówisz, jest jeszcze jednym dowodem lokalizacji. Co do sierpeckiego słupa, jest z tym niemały problem, gdyż zdjęcie dużo nam nie mówi (nie wspominając o akwareli Stronczyńskiego, na której nic kompletnie nie widać), jednak dedukcję czas zacząć! Może wymyślimy coś wspólnie, z czytelnikami bloga. Zapraszam do dyskusji.Autor

   Polubienie

 2. Panie Tomaszu! Kiedy wreszcie napisze Pan o Żydowskim Słupie? Na Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej nie ma co liczyć. Ma pan na to jakiś pomysł? Może jest jakaś stara mapa… 🙂

  Polubienie

 3. Za czasów komuny powstał na tym miejscu „jordanek”.Jak można wątpić gdzie stała synagoga, wystarczy zapytać się rodziny Halfafów i Cichockich przecież żyją i mieszkali tuż obok synagogi.Dom p.Cichockich jest widoczny na fotografii i stoi w tym samym miejscu.Był czas , że historię Sierpca nam pisano, a powinniśmy My to robić.Dziękuję panu, Panie Tomku i życzę dociekliwości w dochodzeniu do prawdy.

  Polubienie

  1. Tak jest. Winienem wspomnieć o zagospodarowaniu terenu w latach PRL. Nie wątpię, że mieszkańcy pamiętają, lecz niestety, w ostatnich publikacjach dotyczących Sierpca (począwszy od 1996 roku) Synagoga umiejscawiana była w trzech zupełnie różnych miejscach i to w większości przez ludzi, którzy pamiętali sierpecką bożnicę. Czytelnicy tych książek wierzyli bardziej tzw „starym sierpczanom” aniżeli jakimś tam „bredniom” twierdzonym przez „młodych sierpczan”. Artykuł miał tylko pokazać że jedynym, całkowicie bezspornym miejscem synagogi jest to właśnie, które opisuję. Ale dziękuję za komentarz.Ponadto zapowiadam już cykl artykułów dot. reliktów architektury żydowskiej w naszym mieście. Zaczniemy od synagogi jeszcze raz, gdyż udało mi się ustalić kilka faktów dot. jej wystroju, a może znajdzie się jakaś unikalna fotka… ;)Przejdziemy następnie do „bejt-midraszy” czyli szkół talmudu, później do znanego budynku „Tarbutu” a później do przetrwałych do dziś budynków związanych z Judaizmem. Zapraszam serdecznie!

   Polubienie

 4. Oważam, że synagoga stała w miejscu, gdzie jest stacja benzynowa. Na stronie sztetl.org.pl jest stare zdjęcie przedstawiające Żydów sierpeckich stojących w miejscu spalonej synagogi. Nie mam wątpliwości, że stoją w miejscu, gdzie jest stacja paliw. W tle widać kamienicę żydowską stojącą z tyłu stacji benzynowej

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s