Akwen „Jeziórka”

Zabudowa miasta Sierpca na przełomie XIX i XX wieku skupiała się w obrębie dzisiejszego Starego Miasta i dzielnic przylegających. Tereny na południe od tzw. „Końskiego Rynku”, przy wybudowanym w 1913 roku kościele ewangelickim, były w głównej mierze zajęte przez tereny uprawne i ogrodnicze. Sytuacja zmieniła się po 1891 roku, kiedy to w Sierpcu rozlokowano 48. Ukraiński Pułk Dragonów, dla którego w tej części miasta wzniesiono szereg budynków mieszkalnych i administracyjnych. Dla carskich żołnierzy i oficerów wzniesiono tu również między 1894 a 1897 rokiem, prawosławną cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Linia zabudowy miasta miasta przesunęła się wówczas diametralnie na południe i sięgnęła podmiejskiej osady „Grzymały” oraz części miasta zwanej „Jeziórkami”. Nazwa tej drugiej pochodziła od zlokalizowanych niegdyś tu licznie różnych rozmiarów zbiorników wodnych, z których do początku XX wieku przetrwały dwa: najobszerniejszy znajdujący się przy szosie Płockiej (dziś ulica Piastowska) oraz drugi mniejszy, będący dworskim stawem wchodzącym w skład Folwarku „Grzymały” (dziś ul. Kwiatowa).

Jeziórka1944-opracowaneZ dwóch akwenów, tylko jeden, mniejszy, doczekał się własnej, wdzięcznej nazwy. Częściowo zarośnięty, folwarczny staw majątku „Grzymały” zwany był „Moczydłem”. „Moczydło” miało łączyć się kanałem z drugim, dużym akwenem, jednak już na planach z początku wieku XX-tego nie ma po nim śladu. Inna struga wypływająca z Moczydła w kierunku północno-wschodnim uchodziła do rzeki Sierpienicy, kilkaset metrów dalej.
W porównaniu do „Moczydła”, które było stawem prywatnym, większy akwen wykorzystywany był przez okolicznych właścicieli ziem na „Jeziórkach” (nazwa „dzielnicy”) do pojenia bydła, koni, a także do hodowli kaczek.

W momencie, gdy w 1924 roku, wybudowano nieopodal dworzec, i rozpoczęto budowy kolejnych linii normalnotorowych, a także wnoszenie budynków infrastruktury kolejowej, zabudowa miasta zaczęła przesuwać się jeszcze bardziej na południe. Wytyczono siatkę nowych ulic, utwardzono trakt w stronę Płocka i zaczęto wznosić kolejne domy i gospodarstwa.

„Zbliżenie” zabudowy do stawu sprawiło, że okoliczni mieszkańcy zaczęli wykorzystywać akwen do celów rekreacyjnych. Latem pojawiły się kajaki, a zimą łyżwy. Gdy nastąpiła potrzeba lepszego dostępu do wody, na kilka lat przed wybuchem II wojny światowej osuszono brzegi, i wymodelowano zachodni i południowy kraniec akwenu.

Tragiczna historia zbiornika rozpoczyna się w okresie II wojny światowej. Niemiecki okupant wybrał właśnie południową część miasta na dzielnicę reprezentacyjną. Na początku lat 40tych, ukończono budowę Domu Kultury i stadionu, które wraz z Jeziórkami miały być zapleczem sportowo-rekreacyjnym niemieckich mieszkańców Sierpca.

Zdjęcie wykonane tuż po renowacji Jeziórek, około 1941 roku. Przy akwenie widoczna tabliczka z niemieckim napisem „Tylko dla Niemców”. W tle widoczna sylwetka kolejowej wieży ciśnień oraz wzniesiony w 1924 roku dworzec kolejowy. Fot. ze zbiorów rodziny Ptaszyńskich.

W 1940 roku rozpoczęto renowację zbiornika. Przez 8 miesięcy pracowały tu setki ludzi – w większości Żydów z sierpeckiego getta, ale i Polaków z okolicznych obozów pracy. Przy odmulaniu dna zbiornika i nadawania mu regularnego kształtu nie wykorzystywano żadnej nowoczesnej techniki (choć te, na zachodzie były już znane). Pracowały setki ludzkich rąk. Niektórzy padali z wycieńczenia, inni pracowali do utraty tchu: poniżani, szykanowani i zapędzani do szybszej pracy. We wspomnieniach mieszkańców zachowały się sceny, gdzie setki osób zanurzonych po pas w błocie i bagnie, z wiaderka do wiaderka wylewało wodę i taczkami z ziemią utwardzało brzeg. Ile osób wycieńczono przy pracy – nie wie nikt.

W nowy 1941 rok, miasto weszło z „estetycznie” uregulowanym zbiornikiem. Wiosną utwardzono alejki wokół kwadratowego zbiornika, posiano trawę i zasadzono drzewa.

.Sierpeckie „Jeziórka” na pocztówkach z lat 70-tych XX wieku

W latach 50tych, po zakończonej okupacji, mieszkańcy znów powrócili do wykorzystywania walorów rekreacyjnych Jeziórek – bo taka nazwa została w pamięci sierpczan. Znowu pojawiły się kajaki i rowery wodne, wypożyczane na wschodnim brzegu. W tamtym miejscu wybudowano specjalny parkiet do tańca. Zamontowano lampy i nagłośnienie. Latem odbywały się tam zabawy do późnego wieczora, a zimą muzyka przygrywała łyżwiarzom. Na przełomie lat 60tych i 70tych, na środku zbiornika pojawił się drewniany domek dla łabędzi, który odtąd stał się nieodłącznym symbolem Jeziórek.

Domek dla łabędzi zimową porą stawał się obiektem zabaw sierpeckiej dziatwy. Fot. z lat 70-tych XX w., ze zbiorów Tomasza Kowalskiego

Rodzina łabędzi stała się symbolem sierpeckich „Jeziórek”. Fot. z 1981 przekazała A. P.

Pomost na „Jeziórkach”, w tle widoczny domek dla łabędzi. Fot. z 1981 przekazała A. P.

Jeziorka07-1981
Pomost na „Jeziórkach”. Fot. z 1981 przekazała A. P.

Nieistniejące już dziś drewniane budki we wschodniej części parku wokół „Jeziórek”. To tu m.in. zimą wypożyczano łyżwy. Po lewej stronie widoczne pomosty. Fot. z 1981 przekazała A. P.

Do końca XX wieku, zbiornik był kilkakrotnie oczyszczany z mniejszym bądź większym skutkiem. Do początku XXI wieku, opiekę nad zbiornikiem pełnił Polski Związek Wędkarstwa. Niestety „Jeziórka” stawały się nieprzyjemnie pachnącym stawem – o wiele bardziej, niż obiektem rekreacyjnym. Na domiar złego, parkiet taneczny, oświetlenie, nagłośnienie, pomosty i drewniane budki padły ofiarom wandalizmów.

Drugi staw „Moczydło” przetrwał do końca lat 60-tych, po czym teren, po zasypaniu zbiornika przeznaczono pod budowę żłobka i przedszkola przy ul. Kwiatowej.

Gdy w 2007 roku, skończył się okres opieki PZW nad zbiornikiem, Rada Miasta zdecydowała o gruntownym remoncie zbiornika.

Prace ruszyły latem 2008 roku i trwały do początku jesieni tego roku. Wymieniono całkowicie wodę i zdemontowano drewniany domek (mimo wielu sprzeciwów mieszkańców). Powód był prosty – mieszkająca w nim rodzina łabędzi i gołębie zanieczyszczały w sposób ‚naturalny’ wodę (odnowiony domek powrócił w 2009 roku, w południowo-wschodni kraniec zbiornika). Pośrodku usypano kwadratową wyspę z roślinnością i oświetleniem. W północno-zachodnim rogu znalazło się miejsce dla fontanny, która ma za zadanie dotleniania wody.

W planach jest również renowacja parku wokół zbiornika, oraz zagospodarowanie tego terenu pod kątem spacerowo-rekreacyjnym. Oby się udało!


Ostatnie dni domku dla łabędzi pośrodku zbiornika. Fot. T. Kowalski

Swoją drogą, niedawnymi czasy, starano się używać nazwy „Jeziorko” (lub Jeziórko [sic!]) w liczbie pojedynczej, co pod kątem historycznym, jest absolutnie nieuzasadnione. Wielu z nas, wydawać by się mogło, że nazwa „Jeziórka” jest błędna, jednak wystarczy spojrzeć kilkadziesiąt lat wstecz w historię miasta i sprawa „tajemniczej” nazwy się wyjaśnia. Nie zacierajmy własnej historii, mimo, że „Jeziórek” (w liczbie mnogiej) już nie ma…

BIBLIOGRAFIA:
– Burakowski Jan, Jeziórka, [w:] Ziemia sierpecka znana i nieznana – informator turystyczno-krajoznawczy, Sierpc 2005, s.139-141
– Kowalski Tomasz, W Sierpcu za Cara: śladami rosyjskiego garnizonu, Sierpc 2013.

12 myśli w temacie “Akwen „Jeziórka”

 1. Nie napisałeś że w miejscu gdzie było Moczydło przez krótki czas był pierwszy basen kąpielowy który zresztą był wielkim niewypałem ale to już inna historia ,pozdrawiam

  Polubienie

 2. W latach 1957-60 mieszkałem koło stadionu.Codziennie chodziłem z babcią do państwa Trębińskich po mleko tam gdzie jest teraz biurowiec Browaru i pamiętam to moczydło i tak jak opisujecie było to staw-bagno.Takich bagien w Sierpcu było więcej np.za Centralną, nast.dawne stawy rybne na dole gdzie obecnie jest targowisko miejskie i inne.

  Polubienie

   1. Warto także zastanowić się z czego wynika że kiedyś na terenach Sierpca były tereny podmokłe. Może odpowiedź na to pytanie pozwoli łatwiej dać odpowiedź na pytanie dlaczego odmulanie Jeziórek w latach 50. nie spowodowało ucieczki wody ze zbiornika oraz, być może, podpowiedziałoby dlaczego inwestor nie zdecydował się na odmulenie zbiornika. Warto by także zastanowić się czy oczyszczanie Jeziórek z mułu, w sytuacji gdy system obiegu wody powoduje naturalną mineralizację mułu w ogóle ma sens. Można by także sprawdzić czy inwestor zwyczajnie miał pieniądze na zagospodarowanie zieleni, co jest zadaniem piekielnie drogim. Ale wymagałoby to kilku odpowiedzi od odpowiednich osób. Czy to za wysokie wymagania? Być może, ale od tak zdolnego i ambitnego gościa jak TK? Moim zdaniem: nie. Dlatego się dziwię. Niemniej – serdecznie pozdrawiam

    Polubienie

 3. Ta wyspa na Jeziórkach jest beznadziejna Jeziórka straciły swój charakter wraz z budka dla łabędzi a nieodmulone i tak wrotce będą śmierdziały.

  Polubienie

 4. Pamiętam koniec lat 60-tych początek 70-tychw miejscu gdzie obecnie znajduje się przedszkole (budowane pod koniec lat70-tych) był basen wyłożony płytami który jak pamiętam był ciągle nieczynny

  Polubienie

 5. Pamiętam, że doawniej do Jeziórek spływała woda z ulic w narożniku ulic Armii Czerwonej i Dzierżyńskiego (stare nazwy). A w latach 60-tych na rogu ulic Dzierżyńskiego i Tułodzieckich był przepust do Moczydła. Moczydło było „bagienkiem” w Którym jako dzieciak (lata 50-te) też się „moczyłem”. Pływać nauczyłem się na Jeziórkach.

  Polubienie

 6. mieszkałem blisko Moczydła,gdzie latem chodziło się „kąpać” a zimą „chodziło „się na łyżwy.to było w latach 50/60.zawsze było dużo dzieci i było wesoło

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s