Kościół św. Stanisława Kostki w Sierpcu

DSC_3956

RYS HISTORYCZNY:

Rozpoczęcie budowy kościoła miało miejsce w maju 1911 roku. Świątynię wznoszono dla sprawowania kultu religijnego przez miejscową parafię ewangelicko-augsburską istniejącą w Sierpcu od 1837 roku. Projekt neogotyckiej świątyni wykonał architekt gubernialny płocki Bolesław Zienkiewicz. Kościół uroczyście poświęcono 15 maja 1913 roku.

W 1945 roku, gdy ewangelicy zniknęli z terenu ziemi sierpeckiej, a parafia protestancka w naszym mieście przestała istnieć, kościół został opuszczony. Wnętrze częściowo ograbiono i zdewastowano. Na skutek starań władz kościelnych dopiero w 1946 roku obiekt przydzielono kościołowi rzymskokatolickiemu. Uchroniło to budowlę od totalnej grabieży, a pewnie w efekcie rozbiórki.

Po malowaniu wnętrza i przystosowaniu do kultu, od września 1947 roku rozpoczęto odprawianie nabożeństw, głównie dla młodzieży szkolnej, w związku z bliskością sierpeckich szkół. Od tego czasu do świątyni przylgnęła nazwa kościoła gimnazjalnego, a z czasem kościoła szkolnego.

Sierpc-poewangelicki 05

Wnętrze kościoła poewaneglickiego w Sierpcu. Ingres ks. W. Abramczyka, 1981 r. Fot. z archiwum parafii św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu

Kościół użytkowany był i obsługiwany przez miejscowych wikariuszy. Było to oparte na dzierżawie, którą sukcesywnie przedłużano. Niestety w kościele nie czyniono większych remontów, dlatego był w kiepskim stanie technicznym. Nie było w nim niczego poza ołtarzem, trzydziestoma starymi sosnowymi ławkami (przeniesionymi z jednego z sierpeckich kościołów), dwoma ornatami i jednym kielichem mszalnym. W latach 60. XX wieku prowadzone były rozmowy pomiędzy przedstawicielami obu wspólnot wyznaniowych. W grudniu 1968 roku w Warszawie sporządzono akt notarialny kupna-sprzedaży. Od tej pory parafia sierpecka mogła jako prawny właściciel przystąpić do zamierzonych modernizacji.

POWOŁANIE PARAFII I ROZBUDOWA ŚWIĄTYNI

Dnia 8 września 1981 roku utworzono dekretem biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego parafię p.w. bł. Maksymiliana Kolbego. Teren parafii wydzielono z parafii sierpeckiej pw. św. Wita, Modesta i Krescencji. Na pierwszego proboszcza nominowano ks. Wacława Abramczyka.

Sierpc-poewangelicki 01

Kościół św. Stanisława Kostki w Sierpcu (poewangelicki), ok. 1985 r. Fot. ze zbiorów Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Sierpc-poewangelicki 02

Sierpc, rozbudowa kościoła poewangelickiego. Fot. l. 80. XX w. Paweł Bogdan Gąsiorowski.

Już w 1983 dzięki staraniom energicznego proboszcza, podjęto się rozbudowy skromnej ewangelickiej świątyni. Rozebrano prezbiterium i zakrystię znajdującą się od zachodu. Rozpoczęto proces budowy poprzecznej nawy i nowego prezbiterium z dwiema zakrystiami. W tym czasie, w starej części odprawiano nabożeństwa. Budowę nowej części zakończono w 1988 roku.

Po czterech latach, wiosną 1992 roku rozpoczęto pracę nad przebudową starej części kościoła wykonanej w stylu neogotyckim. Usunięto empory ze ścian bocznych, wybudowano nowe, masywniejsze filary, wybudowano nowe sklepienie. W nienaruszonym stanie pozostała tylko wieża i fragmenty dwóch ścian bocznych. W tym czasie nabożeństwa przeniesiono do ukończonej już nowej części kościoła (nawy poprzecznej i prezbiterium).

Sierpc-poewangelicki 03

Sierpc, wnętrze kościoła poewangelickiego, 1989 r. – tu już po wybudowaniu nowej części. Stara część kościoła „czeka” na remont (służy jako tymczasowy magazyn). Fot. przekazała Linda Marks Pauling z Kaliforni.

Sierpc-poewangelicki 04

Sierpc, wnętrze kościoła poewangelickiego, 1989 r. – tu już po wybudowaniu nowej części. Stara część kościoła „czeka” na remont (służy jako tymczasowy magazyn). Fot. przekazała Linda Marks Pauling z Kaliforni.

Zakończeniem przebudowy, a właściwie budowy nowej świątyni, rozpoczętej w 1983 roku było poświęcenie połączonych obu części kościoła w 1996 roku, jako jednej, integralnej świątyni p.w. św. Stanisława Kostki.

Sierpc-poewangelicki 06

Przebudowa starej części kościoła, 1992 r. Fot. ze zbiorów parafii św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu.

Sierpc-poewangelicki 07

Przebudowa starej części kościoła (rozbiórka sklepienia i empor), 1992 r. Fot. ze zbiorów parafii św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu.

DSC_3344

Sierpc, kościół św. Stanisława Kostki, wnętrze, fot. T. Kowalski, 2015 r.


Zobacz też:
Dzwon kościoła ewangelickiego
Szkoła ewangelicka w Sierpcu
„W starym albumie…” cz. 4

2 myśli w temacie “Kościół św. Stanisława Kostki w Sierpcu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s