Hejnał miasta Sierpca

Znaczące miasta posiadają swoje symbole wśród których możemy wyróżnić herb, flagę oraz hejnał. Niestety nie każde może poszczycić się tym ostatnim. Sierpc jednak od kilku lat posiada swoją melodię, jednoznacznie kojarzącą się mieszkańcom miasta.

Słowo hejnał pochodzi prawdopodobnie od węgierskiego słowa „hojn’ol”, oznaczającego świt, jutrzenkę, poranek. Melodie wygrywane zwykle na trąbce o określonych porach dnia znane są już od średniowiecza. Hejnaliści wygrywali sygnały 3 razy w ciągu dnia – rano – na otwarcie bram miejskich, w południe, w akompaniamencie kościelnych dzwonów, na tzw. Anioł Pański, oraz wieczorem, przed zamknięciem bram miasta na noc. Hejnały wygrywane były również w razie niebezpieczeństwa. Generalnie miały służyć głównie funkcji informacyjnej.

Hejnalista, by dźwięk granej przez niego melodii był słyszalny w całym mieście, korzystał najczęściej z wież ratuszowych, a jeśli takowych w mieście nie było – z wież kościelnych.

W przypadku Sierpca nie mamy pewności czy istniał średniowieczny sygnał miasta. Sierpc zapewne nigdy nie posiadał murów miejskich, ani tym bardziej bram wjazdowych, a samo istnienie ratusza w średniowieczu oparte jest na mglistych i nie do końca jasnych przekazach.

DSC_3866 OK
Hejnał, wygrywany dziś co godzinę, od 8 rano, do 20 wieczorem z ratuszowej wieży, jest zapewne nowością w dziejach miasta.

W związku z remontem i ponownych uruchomieniem zegara na ratuszowej wieży w 1997, powzięto decyzję o skomponowaniu hejnału dla miasta Sierpca. Autorem melodii jest kompozytor Bogusław Klimsa. Stworzony przez niego utwór rozległ się po raz pierwszy w sylwestrową noc 1999 roku. Od tego czasu melodia rozbrzmiewa z ratuszowej wieży o pełnych godzinach dnia. Odtwarzana z taśmy, jest dumą naszego grodu.

* * *

Historyk z Sierpca, Paweł Bogdan Gąsiorowski, w 2009 roku ułożył tekst do znanej melodii hejnału. Słowa, wraz z akompaniamentem jednego z trębaczy z sierpeckiej orkiestry OSP, rozbrzmiały na sierpeckim rynku po raz pierwszy 20 czerwca 2009 roku. Odwołują się one do historii miasta, jego złotych wieków, oraz naturalnego piękna okolic:


Wśród mazowieckich złotych pól
Leży Wacława dzielny gród.
Tu Sierpienicy wody nurt
Wpada w ramiona siostry Skrwy.

A loretańskiej Pani dłoń
Błogosławieństwo z góry śle.
Starych Prawdziców mężny Lew
Czuwa nad miastem w noc i w dzień.

Z wieży ratusza budzi nas
Hejnał, co płynie niby krew,
Byśmy, gdy przyjdzie próby czas,
Mur uczynili z naszych serc.

Hejnał jest niewątpliwie dumą naszego miasta. Warto o tym pamiętać. Słowa, które jakże trafnie komponują się z jego melodią, powinien znać każdy szanujący się sierpczanin.

KLIKNIJ TU, aby zobaczyć zapis nutowy hejnału

———————————————————————

BIBLIOGRAFIA:
– „Pieśń wykonana przed sierpeckim Ratuszem” – [w:] „Sierpeckie Rozmaitości”, nr 3(77)/2009
– „Historia zegara na ratuszu w Sierpcu” – [w:] „Sierpeckie Rozmaitości”, nr 3(77)/2009
– serwis wikipedia.pl
– rozmowa z Pawłem Bogdanem Gąsiorowskim

7 myśli w temacie “Hejnał miasta Sierpca

 1. Słowa hejnału w piękny sposób pokazują wspaniałość dziejów naszego miasta – i dobrze! Młodzi powinni w szkołach uczyć się historii regionu i na przykład słów hejnału. To by było piękne.

  Polubienie

 2. nasza pani od historii nam zadała żebyśmy się nauczyli słów a ja przy okazji zobaczyłem więcej myślałem że to nudne ale nie było

  Polubienie

 3. nasza pani od historii nam zadała żebyśmy się nauczyli słów a ja przy okazji zobaczyłem więcej myślałem że to nudne ale nie było

  Polubienie

 4. „Starych Prawdziców mężny Lew czuwa nad miastem w noc i w dzień(…)”.Wydaje mi się, że (niestety) ten fragment tekstu, w odniesieniu do słów miejskiego hejnału, od 2005 roku stał się „niekompatybilnym”, co do obowiązującego aktualnie herbu miasta, kiedy to Lew Prawdziców został zdeklasowany przez symbol kościelnej wieży. Pozdrawiam.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s