Legenda o sierpeckim tunelu

Z opisywanym wcześniej domem „Kasztelanka” nieodłącznie wiąże się znana sierpecka legenda.

Według miejscowego przekazu pomiędzy piwnicami domu a klasztorem s. benedyktynek (lub w innej wersji – kościółkiem św. Rocha) znajduje się tajemniczy tunel. Legenda ta opowiadana jest od niepamiętnych czasów. Jedna z wersji przyczyny budowy tunelu zasłyszana kilka lat temu brzmiała:

„Tunel kazał zbudować właściciel zespołu dworskiego, ukrywając fakt przed swoją zazdrosną żoną. Był on miejscem spotkań szlachcica i jego dawnej miłości – która przybrała habit zakonny. Kiedy zasiano ziarno miłości zazdrosna żona zamurowała wejście od strony „kasztelanki”. Aby uniknąć złego rozgłosu matka przełożona kazała zasypać wejście od strony klasztoru odcinając drogę nadal spotykającym się kochankom. Do dzisiejszego dnia można usłyszeć różne dziwne odgłosy, a często – krzyk porzuconego dziecka”

Historia ciekawa, ale z drugiej strony – zabawna. Istnienia tunelu nie wykazały żadne badania (choć takich nie przeprowadzano zbyt wiele). Jeden wynik geosondy, potwierdził jednak istnienie „czegoś” w głębi ziemi, odchodzącego od dworku w kierunku kościoła NMP. Nie wydaje się to być tunelem, gdyż obiekt będący pod ziemią, wydaje się być zbyt wąski.

Przypuszczalna trasa legendarnego tunelu. Jeśli takowy istniał, lub istnieje musiał biec w wzdłuż skarpy, gdyż poniżej jej znajduje się podmokły teren. Od strony dworku byłby usytuowany w skarpie ulicy Podgórnej, do „olszynek” a następnie skarpą wzdłuż pól klasztornych, aż do ołtarza polowego przy kościele NMP. Mapa z geoportal.gov.pl, rys. red. Stary Sierpc

Legendy być może rodziły się w związku z tym, że przez krótki okres czasu (w 2. poł. XX wieku, „Kasztelanka” zmieniała swych właścicieli. Być może odwiedzający domostwo, schodzili do piwnic i zauważali zamurowane otwory w ścianach, które w rzeczywistości były pozostałościami bo zewnętrznych schodów piwnic. Być może goście wysnuwali stwierdzenia, że są to pozostałości po tunelach. No cóż, my sierpczanie, mamy ogromne przywiązanie do tradycji i istnienie czegoś, nie do końca wytłumaczalnego i zbadanego zawsze będzie nas intrygować.

Sytuacja podobna miała miejsce w przypadku kościoła NPM. Krypty grzebalne pod posadzką świątyni również budziły od zawsze wiele emocji. Uczestniczący w pogrzebach sióstr benedyktynek (siostry do lat 80-tych grzebane były właśnie w kryptach) tworzyli fantastyczne historię o tajemnych przejściach.

Jakiś czas temu jeden z uczestników warsztatów (bodaj teatralnych?) odbywających się w dworku, stwierdził na swoim blogu, że podczas pobytu w „Kasztelance”, właścicielka domu pokazała uczestnikom niedawno wykutą dziurę w ścianie piwnic przez którą widać było ciemne, długie przejście. Wywołało to niezwykłe poruszenie wśród młodych aktorów. W/w strona internetowa została usunięta, więc nie ma źródła ani możliwości kontaktu z autorem.

Legenda, legendą, nie ma jednak jednoznacznych faktów traktujących o owianym tajemnicą tunelu. Nie należy traktować tej informacji jako faktu historycznego, lecz raczej jako opowieść uzupełniającą burzliwe dzieje miasta, która w sposób wywołujący uśmiech na twarzy i u niektórych przyspieszone bicie serca uzupełnia „ciemne wieki” historii naszego miasta.

3 myśli w temacie “Legenda o sierpeckim tunelu

  1. Zdaje mi się że gdzieś już wpisałem że pod koniec podstawówki w roku 1987 jako lokalny odkrywca wybrałem się z kolegą z ławki szkolnej do kasztelanki popenetrować teren jak to małolaci, akurat w kasztelance był remont po tym remoncie troszkę inaczej wygląda niż przed 1987 rokiem przy wejściu głównym po lewej stronie było wejście do piwnicy, z tego co pamiętam było ładne sklepienie zaokrąglone z czerwonej cegły i oczywiście te wejście zamurowane z lewej strony piwnicy z uwagi na tą przeszkodę trudno powiedzieć co tam się znajduje bynajmniej wskazywało to na zamurowane przejście czołem!

    Polubienie

  2. Może nie tunel, a kanał (ściekowy prawdopodobnie) wymurowany z cegły znajduje się pod ulicą. Biegnie on zapewne z klasztoru na dół skarpy. Gdzieś tam musi być zasypany wylot. Kanał ten ma jakieś 50-70 cm szerokości i 70-80 cm wysokości. Biegnie pod ulicą na głębokości 2-2.5 m, jakoś tak na wysokości bramy wjazdowej od strony 10-tki. Wiem, że tam jest, bo do niego właziłem.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s