„W starym albumie…” cz.1

Często przeglądając stare, rodzinne albumy spotykamy zdjęcia swoich przodków. Nie zawsze wiemy kto został uwieczniony na kawałku fotograficznego papieru. Niektóre zdjęcia są pozowane, wykonane w zakładzie fotograficznym. Takich w historii Sierpca spotykamy kilka.

Wśród nich wyłania nam się postać Franciszka Ptaszyńskiego. Prowadził zakład fotograficzny oraz sklep z wodami gazowanymi przy ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej 28 (dziś ul. Piastowska).

W 1945 Franciszek opuścił Sierpc, a według zaświadczenia, które wydał mu Państwowy Urząd Repatriacyjny, z inspektoratem w Sierpcu, mógł zabrać ze sobą „urządzenia zakładu fotograficznego”. Wraz ze sprzętem Franciszek zabrał ze sobą kartony zdjęć z Sierpca. Wśród nich te, zapewne których nie zdążyli odebrać klienci.

Różne koleje losu sprowadziły potomków Franciszka Ptaszyńskiego na Pomorze Zachodnie, skąd napłynął do naszego serwisu kontakt.

Dzięki e-mailom pomiędzy Nami, a rodziną Ptaszyńskich – potomków Franciszka – udało się pozyskać wiele interesujących zdjęć z okresu II wojny światowej, z których znamienita część wykonana była na terenie ziemi sierpeckiej.

Wybierając najciekawsze z nich, za zgodą rodziny Ptaszyńskich, prezentuję część niesamowitej kolekcji, która przenosi nas w świat sprzed 70 lat.


01. Niemieckojęzyczna tablica przy wjeździe do Sierpca

w-starym-albumie-cz1-01

Tekst: „Sichelberg (SIERPC), powiat sierpecki, rejencja Ciechanowska [Regierungsbezirk Zichenau]”


02. Zdjęcie rodzinne na tle Starego Miasta w Sierpcu

w-starym-albumie-cz1-02

Wykonane na skarpie dzisiejszej ulicy Narutowicza (niegdyś Rathausstrasse). Widoczne: ratusz miejski, kościół Farny, kościół Benedyktynek


03. Ulica Polskiej Organizacji Wojskowej

w-starym-albumie-cz1-03

Zdjęcie wykonano z najwyższego piętra budynku Hotelu w domu Grabowskich, przy dzisiejszej ulicy Płockiej (dawna Restauracja Mazowiecka). Na pierwszym planie drewniane, nieistniejące już (odbudowane w XXI w), domy przy ul. Piastowskiej. Na ostatnim planie – górująca wieża ciśnień.


04. Kościół Wniebowzięcia NMP (dawna ul. 3 Maja)

w-starym-albumie-cz1-04

Zdjęcie wykonano zapewne w okresie międzywojennym. Widoczny, nieistniejący już dziś drewniany dom u podnóża wzgórza kościelnego. Nieumocniona skarpa.


05. Ulica Daszyńskiego (dziś ul. 11. Listopada)

w-starym-albumie-cz1-05

Zdjęcie wykonane pod koniec II Wojny Światowej. Zniszczona żydowska dzielnica, miejsce po wyburzonym Nowym Bejt-ha-Midraszu (po lewej stronie), w tle zachodnia elewacja murowanego domu Litwińskich (gdzie zamieszkiwali sierpeccy rabini) (zachowany do dziś). Brukowana ulica.


06. Zdjęcie rodzinne przy uregulowanych Jeziórkach

w-starym-albumie-cz1-06

Zdjęcie wykonano tuż po renowacji Jeziórek, około 1941 roku. Przy akwenie widoczna tabliczka „Tylko dla Niemców”. W tle sylwetka kolejowej wieży ciśnień, a pierwszy budynek po lewej to wybudowany w 1924 roku – Dworzec kolejowy. Na zdjęciu rodzina Ptaszyńskich.


07. Cmentarz parafialny – Szosa Lipnowska

w-starym-albumie-cz1-07

Zdjęcie wykonano w pierwszej części cmentarza przy obecnej ulicy Tadeusza Kościuszki. Widoczna pierwsza brama wejściowa. Z widocznych nagrobków, do dziś przetrwał jeden – widoczny przy bramie nagrobek Lewandowskich z piaskowcową figurą Madonny. Zapewne koniec lat 30. XX w.


08. Zakład Franciszka Ptaszyńskiego – ul. POW 28

w-starym-albumie-cz1-08

Nieistniejący dziś budynek przy obecnej ulicy Piastowskiej 28 (obecnie siedziba Spółdzielni Mieszkaniowej i TV Sierpc). Według szyldu prowadzona była „sprzedaż wód gazowych i różnych delikatesów”. To tu również był zakład fotograficzny przedstawionego na zdjęciu Franciszka Ptaszyńskiego.


09. Ulica POW z perspektywy Limanowskiego

w-starym-albumie-cz1-09

Biegnąca tuż za szykownie ubraną mieszkanką Sierpca prostopadła ulica to POW. Ulica, którą podąża kobieta, to ulica Limanowskiego. W tle widoczny nieistniejący dziś dom Tuzińskich przy ul. Braci Tułodzieckich.


10. Szkoła Powszechna nr 1

w-starym-albumie-cz1-10

Przy drewnianym ogrodzeniu stoją dwaj mieszkańcy Sierpca. Za ich plecami wznosi się gmach Szkoły Powszechnej nr 1, a po lewej strony wyłania się neogotycka wieża kościoła ewangelickiego. Zdjęcie wykonane w czasie II Wojny Światowej.

19 myśli w temacie “„W starym albumie…” cz.1

 1. Tomek! Swoim najnowszym artykułem wbiłeś mnie w fotel! Niesamowite materiały, sierpeckie ciekawostki i te zdjęcia!!! Z niecierpliwością czekam na część 2!

  Polubienie

 2. Fantastyczna strona….Bardzo ciekawe zdjęcia, szczególnie te stare -szkoda tylko, że znaki wodne przysłaniają aż taką część fotografii…Cieszę się, że masz pasję i pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 3. Sklep Pana Ptaszyńskiego był po drugiej stronie ulicy na gruncie Państwa Rakowskich pod koniec lat sześćdziesiątych, stalą tam zielona budka ( warzywniak). Dziś odpowiada to placowi miedzyCentralną a Perzyńskimi starzy Sierpczanie to pamiętają pozdrawiamGrażyna Kłos

  Polubienie

 4. Jeśli chodzi o zdjęcie z obecnej ulicy 11 listopada ( przedwojenne nazwy to Warszawska potem Daszyńskiego). To zdjęcie z czasów wojny pokazuje dom Państwa Strześniewskich ( nabyli go w latach trzydziestych od Żydowskiej rodziny Horowitz) dziś ten dom nie istniejezostała rozebrany. To zdjęcie współczesne pokazuje dom Państwa Melerów i Blicharzy domy te powstały po wojnie na działkach pożydowskich.dom Strześniewskich był o jedną działkę bliżej.PozdrawiamGrażyna Kłos

  Polubienie

 5. Witam!
  Jestem mieszkanką Warszawy od 1948 roku. Urodziłam się w Sierpcu w 1946 r. Tutaj urodziła się moja mama Maria Chojnacka i jej cała rodzina była związana z Sierpcem. Dziadek nazywał się Władysław Chojnacki, a babcia Apolonia Chojnacka z domu Rzeszotarska. Zmarli w roku 1942 w Rzeszotarach i pochowani są na cmentarzu w Rościszewie. Interesuję się historią Sierpca i szukam swoich korzeni a zwłaszcza rodzin Chojnackich i Rzeszotarskich. Oglądam stare fotografie na których są miejsca znane mi z mojego dzieciństwa gdyż często bywałam w Siercu gdzie pozostała spuścizna po moim dziadku przy ul. Wojska Polskiego naprzeciw klasztoru (obecnie własność ogrodnika Piaseckiego) i przywołuję tamte wspomnienia. Dziękuję wszystkim osobom które intreresują się historią Sierpca. Pozdrawiam

  Polubienie

 6. Słyszałam o instytucji sędziego ziemskiego. Podobno były takie osoby w okolicach Sierpca. Czy mógłby Pan przybliżyć postaci takich osób z naszego terenu?
  Dziękuję i pozdrawiam.

  Polubienie

 7. Mam żonę pochodzi z Sierpca ,nazywa się Chojnacka z domu.Mieszkała w własnym domu na Tułodzieckiego.Posiadam dużo zdjęć z Sierpca z dawnych lat z albumu jej dziadka.Był posłem na sejm z ziemi sierpeckiej

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s