„W poszukiwaniu przeszłości”

In search of the Past – a visit of Nachum Fassa to Sierpc”,

tak zatytułowano niezwykły film, który pojawił się pod koniec ubiegłego roku na popularnym serwisie http://www.youtube.com.

Niezwykłość tego materiału to nie tylko fakt odwiedzin rodzinnego miasta, przez Nachuma Fassę, urodzonego w żydowskiej rodzinie, w Sierpcu w 1929 roku, ale to, że wizyta w Sierpcu sprzed dwudziestu lat została uwieczniona na taśmie wideo!

  Nachum Fassa (*1929 +2009) odwiedził Sierpc w 1991 roku. Film rozpoczyna się widokiem kilometrowej tablicy informacyjnej na trasie S10, a następnie witaczem miasta z umocowanym jego dawnym herbem – złotym lwem na czerwonym tle.

  

Początkowo bohater w towarzystwie tłumaczki udaje się na ulicę Farną, by odwiedzić, nieistniejący już dziś (rozebrany w 2008 roku) drewniany dom przy ulicy Farnej 3. Kolejne ujęcia pokazują dawny Stary Rynek. W tle rysuje nam się sylweta ratusza miejskiego z nieistniejącym już, przylegającym doń domem, przy Starym Rynku 2 (rozebrany w 1994 roku).

    

Kolejne ujęcia to wizyta Nachuma Fassy w sierpeckim muzeum w ratuszu. Na taśmie uchwycono przeglądanie przez bohatera oryginału przechowywanej w zbiorach muzeum książki „Gmina Sierpc – Księga Pamięci”, zawierającej wspomnienia ocalonych z holocaustu Żydów z Sierpca, wydanej w 1957 roku w Tel Avivie, a przekazanej do Sierpca przez Leona Gongołę w początku lat 90-tych. Na taśmie uwieczniono rozmowę z pracowniczkami muzeum, w poszukiwaniu ulic zapamiętanych przez Nachuma Fassę z lat dzieciństwa. Nakręcona została również prezentowana wówczas w ratuszu ekspozycja historyczna, dotycząca Sierpca.

Następnie Nachum wraz z przewodniczką ponownie udają się pod dom na Farnej 3. Film prezentuje nam panoramę Starego Rynku sprzed 20 lat. Dostrzec można nie tylko zmieniony wygląd kamienic, ale choćby budowę domu przy parceli nr 16 (dziś siedziba Prokuratury, zbudowana na miejscu drewnianego, rozebranego w 1980 roku domu). Uwieczniona została rozmowa z jednym z mieszkańców Sierpca,dotycząca żydowskiej społeczności miasta sprzed II wojny światowej.

Prawdziwym kąskiem dla poszukiwaczy ciekawostek i wielbicieli historii miasta, będą sceny kończące ten 14-minutowy film. Nachum Fassa bowiem, po zwiedzeniu ulicy Reymonta, udał się na cmentarz żydowski. Materiał uwiecznia znajdujący się nań pomnik, macewy oraz nieistniejący dziś (rozebrany doszczętnie w 2008 roku) drewniany budynek na cmentarzu, utożsamiany z dawnym domem pogrzebowym. Nakręcone zostało również wnętrze budynku, z zachowanymi wówczas w całości drewnianymi tablicami z hebrajskimi inskrypcjami.

  

 

Film wszak krótki, jest niezwykłym źródłem ikonograficznym miasta sprzed dwóch dekad. Mimo, że odnosi się do stosunkowo bliskich nam czasów, pokazuje jednak inny obraz miasta. Sentymentalna muzyka i dość dobre kadry, pozwalają przenieść się w czasie o 20 lat. Poszerza on nie tylko wiedzę na temat Sierpca, ale i dokumentuje przeszłość. Nachum Fassa przyjechał do Sierpca, jak zatytułowano film, „w poszukiwaniu przeszłości” – swoją wizytę uwiecznił, dając nam w ten sposób, po latach, dokument dla nas będący już przeszłością.

Serdecznie zapraszam do obejrzenia filmu. Po kliknięciu w poniższy obrazek otworzy nam się kanał youtube.com z owym materiałem:

  

Za pomoc dziękuję internaucie jacckk i P. Grażynie Kłos z Urzędu Miejskiego w Sierpcu.

Film jest ogólnodostępny na kanale członków rodziny, zmarłego w 2009 roku Nachuma Fassy. Serwis „Stary Sierpc”, po raz pierwszy prezentuje film z komentarzem i zastrzega sobie prawo do pierwszeństwa publikacji. Materiał dostępny od dwóch miesięcy w Internecie, nie doczekał się do tej pory (24 II 2012) polskojęzycznego komentarza.

Z naszej inicjatywy informacja o odkryciu filmu wraz z linkiem do naszej strony umieszczona została tego samego dnia na serwisie Sierpc Online, by pokazać to jak najszerszemu gronu odbiorców. Za taką możliwość dziękujemy Administracji Sierpc Online.

Postscriptum (26 II 2012)

Infantylnym, niepoważnym i śmiesznym zachowaniem okazuje się działanie „pseudo-odkrywców”, próbujących udowodnić jakoby, swoje pierwszeństwo, w prezentacji historycznych materiałów. Zmiana daty wyświetlenia artykułu jest zachowaniem sięgającym najprymitywniejszych sposobów manipulacji czytelnikiem. Prowadzi to, znających sytuację, do utwierdzenia się w przekonaniu o bezsilności, a zarazem bezpodstawnej zawiści, owych „odkrywców” i manipulantów. Dziwi tylko fakt, że mimo wykształcenia wyższego i pełnionych funkcji, owi odkrywcy „bawią się” w przypominającą, dziecięce zabawy, wojnę – tu jednak w wojnę, za pomocą komputera i klawiatury, bo cóż można innego uczynić – siedząc wciąż za biurkiem??

Zachowanie smutne, żałosne i świadczące o sięganiu moralnego dna…

4 myśli w temacie “„W poszukiwaniu przeszłości”

  1. Dziękuję Ci Tomaszu za to odkrycie. Miło, że młodzi ludzie tak uparcie dążą do szukania przeszłości. Ta strona to piękny przykład w jak świetny sposób można chwalić swoje miasto. Gratuluję.

    Polubienie

  2. Tomek, jakże adekwatne Post Scriptum! Niech się nieroby wezmą za swoją robotę, a nie szukają dziury w całym. TY tak masz większy autorytet wśród sierpczan niż ci nasi naukowcy za trzy grosze–wszyscy pamiętamy kim byli jeszcze kilka lat temu i czym się zajmowali. Sierpczanie to pamiętają!

    Polubienie

  3. Tu też, tak jak powyżej pisałam: Pani tak jest nie do pobicia! Tak młodej osoby o takich osiągnięciach w tak młodym wieku w Sierpcu jeszcze nie było. I na pewno nie będzie. A ignorantami się proszę nie przejmować – przeminą jak woda z prędkością wodospadu.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s