Pamięci styczniowych bohaterów

W nocy z 22 na 23 stycznia 2013 roku przypada 150. rocznica wybuchu jednego z najważniejszych dla historii Polski wielkich zrywów narodowych, jakim było Powstanie Styczniowe. Wydarzenia sprzed półtora wieku nie ominęły również Sierpca i ziemi sierpeckiej. Pamięć o heroizmie młodych bohaterów oddających życie za wolność Ojczyzny, stających do walki z carskim zaborcą, w latach rozbiorów, a potem II wojny i okresu stalinowskiego w Polsce była skutecznie wymazywana. Ożywienie pamięci o tamtych latach mogliśmy zauważyć w czasach II Rzeczpospolitej, oraz w pierwszych latach wolnej, III Rzeczpospolitej. Dziś niewielu już pamięta, bo niewiele pamiątek pozostało. Wiele faktów skutecznie wymazano z ludzkiej pamięci, a ślady po walkach zabrał nie tylko upływający czas, ale i „poprawność polityczna” różnych okresów naszej historii. Dziś, gdy stajemy w obliczu szumnych narodowych obchodów rocznicy wybuchu Powstania, winniśmy zrobić rachunek sumienia – co my tak naprawdę wiemy o wydarzeniach z 1863 roku i czy należycie troszczymy się o te pamiątki, które czas oszczędził i przetrwały do naszych czasów?

Dla poszerzenia wiedzy w temacie śladów i pamiątek po powstaniu na ziemi sierpeckiej polecam uwadze czytelników artykuł „Śladami powstańczej potyczki spod Chocznia i Żurawina„, mojego autorstwa, w najnowszym numerze półrocznika Muzeum Mazowieckiego w Płocku „Nasze Korzenie” (nr 1(3)/2013″).

Tymczasem zaprezentuję nasz sierpecki akcent pamiątek po powstaniu – niedoceniony, moim zdaniem, pomnik przy ul. Rypińskiej, którego koleje losu przekładają się na ogólną pamięć o powstaniu w naszych dziejach:

POMNIK POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH W SIERPCU

Historia powstania styczniowego na terenie ziemi sierpeckiej nie została dotychczas dobrze opracowana. Znajdujemy pojedyncze wzmianki rozsiane w różnych drukowanych, ogólnodostępnych publikacjach. Temat czeka na rzetelne badania historyków i właściwą monografię.

Po wybuchu powstania, w końcu stycznia 1863 roku dziedzic ze Zbójna (lipnowskie), Artur Sumiński, zorganizował i wyposażył około 400-osobowy oddział powstańczy (składający się głównie z jego służby folwarcznej oraz okolicznych chłopów i szlachty), a przywództwo powierzył 22-letniemu Walerianowi Ostrowskiemu z Płocka. Powstańcy bez problemu 4 lutego zajęli Rypin, a stamtąd dzień później, wkroczyli do Sierpca i ogłoszono tu władze Rządu Narodowego oraz uwłaszczenie chłopów. Rządy powstańcze w Sierpcu trwały niestety tylko dwa dni, bowiem już 8 lutego do miasta wkroczyły wojska carskie pod dowództwem majorów: Manturowa z Płocka i Drozdowa z Lipna, wypierając z niego powstańców i rozbijając oddział. Do niewoli wzięto samego Ostrowskiego i kilku jego najbliższych towarzyszy. Miano ich rozstrzelać w Płocku, 21 lutego 1863 roku za Rogatką Płońską (dziś teren SW im. Pawła Włodkowica). Uznaje się, że ciało Ostrowskiego oraz kilku innych poległych partyzantów pochowano naprzeciw cmentarza parafialnego w Sierpcu w nieoznakowanej mogile. Dziś trudno o tym dyskutować przez wzgląd na brak wiarygodnych źródeł.

W pierwszych latach wolnej, II Rzeczpospolitej w miejscu, gdzie pochowano powstańców (lub w miejscu upamiętniającym walkę z początków lutego 1863 roku) wystawiono kamienny pomnik z krzyżem i tablicą inskrypcyjną. Pomnik ten zburzono w latach II wojny światowej, prawdopodobnie przez bojówki Hitlerjugend.

Pomnik 1863 SierpcPomnik powstańców styczniowych w Sierpcu, w 1936 roku.
Fot ze zbiorów Marka Chojnackiego. Skan za: „100 lat Sierpeckiego Oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego: działalność Towarzystwa w środowisku lokalnym”, praca zbiorowa pod red. H. Piekarskiej, Sierpc 2011, s. 101.

Po II wojnie światowej w miejscu pamięci powstania styczniowego, pochowano ekshumowane z różnych miejsc Sierpca i powiatu, ciała ofiar zbrodni hitlerowskich, wystawiając im w 1951 roku pomnik. Na tablicy pamiątkowej nie uwzględniono pochowanych tu przez prawie wiekiem powstańców ze stycznia 1863 roku.

Nowy pomnik ofiar II wojny, w miejscu dawnego poświęconego powstańcom styczniowym. Umieszczono na nim następującą inskrypcję: „BOHATEROM POLEGŁYM W WALCE Z FASZYZMEM O WYZWOLENIE POLSKI LUDOWEJ, SPOŁECZEŃSTWO M. SIERPCA”.
Fotografię wykonano w latach 70-tych XX wieku. Skan ze zbiorów Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Delegatura w Płocku.

Pamięć o powstańcach przywrócona została dopiero z przyjściem wolnej, III Rzeczpospolitej. Z inicjatywy z inicjatywy Stowarzyszenia „PAX” prawie 4 dekady później, w styczniu 1991 roku zmieniono tablicę na lastrikowym pomniku dopisując fragment tekstu, niestety bardzo lakoniczny, przypominający o powstaniu styczniowym.

DSC_1105DSC_1103Pomnik ze zmienioną inskrypcją, upamiętnia dziś (choć lakonicznie) również powstańców styczniowych.
Fot. T. Kowalski, 2012.

Stan pomnika, jak prawie wszystkich miejsc związanych z powstaniem ’63 roku w okolicy Sierpca, pozostawia wiele do życzenia. Mało też jest niestety edukacji dotyczącej dziejów naszej Małej Ojczyzny. A przecież mijamy ten pomnik tak często, w drodze na nasz sierpecki cmentarz. Parkujemy samochody na ziemi uświęconej krwią młodych ludzi, którzy stając w obronie polskiej suwerenności – oddali swe życie w nierównej walce z carskim zaborcą i spoczęli tu na wieki. W tym wyjątkowym roku, pokuśmy się o chwilę refleksji, gdy znów w pędzie naszego życia znajdziemy się w jego okolicy.

herb_63Herb z okresu powstania styczniowego. Jego trzy elementy to – polski orzeł biały, litewska pogoń (jeździec na koniu) i ruski (ukraiński) Archanioł Michał.
Fot.Internet.

 

„Obok Orła znak Pogoni
Poszli nasi w bój bez broni
Hu! Ha! Wiatr gra, krew gra, hu! Ha! […]
Niechaj Polska zna,
Jakich synów ma!”
W. Pol, „W krwawem polu” (>>)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s