Zapomniany obraz Stefana Tamowskiego

Stefan Tamowski. Obraz w Galerii Sztuki Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu.

Mało znaną współczesnym sierpczanom jest postać Stefana Tamowskiego (1902-1981), pierwszego sierpeckiego, profesjonalnego artysty, którego kontakty z Sierpcem rozpoczęły się od niepozornego zlecenia z 1931 roku, które to na stałe przypieczętowało jego związek z naszym miastem, aż do końca jego życia.

Zlecenie to – było zwyczajne, niepozorne – jak wiele innych, które otrzymywał – miał bowiem wykonać figuralną i ornamentalną polichromię dla filialnego, poszpitalnego kościoła p.w. Ducha Świętego w Sierpcu, na zaproszenie i zlecenie proboszcza – księdza Michała Sawickiego. Jakie przesłanki kierowały duchownym, by wybrać na wykonawcę sierpeckich malowideł, artystę, który ukończył Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie? Tego się jedynie możemy domyślać. Jednak to zlecenie – wpisało postać Stefana Tamowskiego w dzieje miasta Sierpca i ziemi sierpeckiej.

Polichromia z lat 1931-32 autorstwa Stefana Tamowskiego w kościele Ducha Świętego w Sierpcu. Zdjęcie wykonano w połowie lat 50-tych XX wieku. Arch. T. Kowalskiego.

Polichromie, które przyszło mu wykonywać w kościołach Mazowsza i ziemi dobrzyńskiej w większości nie zachowały się do dziś dnia. Malowidła ścienne w kościele Ducha Świętego usunięto po odkryciu – że pod nimi ukryta jest późnogotycka polichromia. Malowidła w kościele w Rościszewie i Jeżewie – pokryto nowymi kilkanaście lat temu, podobnie rzecz miała się w Lipnie. Po Stefanie Tamowskim pozostały jednak obrazy malowane na płótnie. W kościele farnym – „opatrzył się” już wszystkim parafianom obraz Matki Bożej Różańcowej w bocznym ołtarzu – i uważają – był on tu od zawsze! A obraz sierpeckiego dworku „Kasztelanka” w hallu sierpeckiego Centrum Kultury i Sztuki – również bezsprzecznie kojarzony jest z sierpeckim artystą o wileńskich korzeniach artystycznych.

Obraz Matki Bożej Różańcowej w ołtarzu bocznym kościoła farnego w Sierpcu autorstwa Stefana Tamowskiego. Fot. T. Kowalski.

„Panorama Sierpca” – obraz Stefana Tamowskiego z 1958 roku. CKiSz w Sierpcu. Fot. T. Kowalski.

Niewielu jednak sierpczan wie, że nieeksponowany dziś publicznie obraz z przedstawieniem świętego Stanisława Kostki podarowany po II wojnie światowej dla kościoła poewangelickiego w Sierpcu – przetrwał próbę czasu i zapomnienia i ostał się na kościelnym strychu! Pokryty warstwą kurzu i brudu, już po pierwszym spojrzeniu wprawnego oka – daje się rozpoznać jako malowany ręką profesora Tamowskiego. Obraz przedstawia portret młodego Stanisława Kostkę w modlitewnym geście złożenia rąk z oczyma zwróconymi na widza.

WObraz Stefana Tamowskiego przedstawiający św. Stanisława Kostkę. Płótno przechowywane w kościele szkolnym (św. Stanisława Kostki) w Sierpcu. Fot. T. Kowalski.

Obraz został namalowany w 1934 roku (na co wskazuje sygnatura w prawym dolnym rogu płótna) prawdopodobnie do kościoła farnego. Po przejęciu od ewangelików kościoła „szkolnego” przez parafię sierpecką i nadaniu mu patronatu świętego Stanisława Kostki, obraz znalazł swoje nowe miejsce na bocznej, północnej emporze kościoła poewangelickiego i wisiał tam aż do lat 90-tych XX wieku. Po tym czasie zniknął z przestrzeni kościoła i został schowany.

DSC_7137Sygnatura Stefana Tamowskiego. Fot. T. Kowalski

Dziś (18 IX), we wspomnienie liturgiczne świętego Stanisława Kostki (a zarazem w święto parafii przy kościele św. Stanisława Kostki) przypominam postać Stefana Tamowskiego i historię jego zapomnianego obrazu, który kiedyś może doczeka się pokazania szerszemu gronu odbiorców.

Chwała ludziom, którzy Galerii Sztuki w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu nadali imię Stefana Tamowskiego. W tak piękny sposób uhonorowano i przypomniano postać nietuzinkowego człowieka, którym Sierpc może się szczycić.

Więcej o życiu Stefana Tamowskiego na stronie Sierpc OnlineKLIKNIJ TU.

* * *

PS. 2014 r. Obraz św. Stanisława z 1934 r. znalazł nowe, godne miejsce ekspozycji. Od niedawna wisi w zakrystii kościoła – „w towarzystwie” św. Maksymiliana (pędzla Cezarego Achtelika z 1983 roku). Niech więc patroni kościoła i parafii – patronują!

4 myśli w temacie “Zapomniany obraz Stefana Tamowskiego

 1. Znam, z rodzinnych przekazów, osobę Stefana Tamowskiego (termin postać odnoszę do postaci literackich). Z zainteresowaniem przeczytałam opublikowany materiał. Znów mogłam wrócić do dzieciństwa, już choćby na widok obrazu św. Stanisława Kostki, który doskonale pamiętam z Kościoła Szkolnego…Dziękuję -MK

  Polubienie

  1. „Postać” raczej uszlachetnia osobę, którą przedstawiamy. Mówi się przecież „postać historyczna”. Stefan Tamowski niewątpliwie był taką i zasługuje na wszelkie gloryfikujące miana.
   Dziękuję za komentarz!

   Polubienie

 2. Dziekuję za to wspomnienie. Mam nadzieję, że obraz ten znajdzie znów swoje miejsce w Kościele zwanym szkolnym.. Może też, wzorem księdza, który garstce dzieciaków w latach siedemdziesiątych pod obrazem opowiadał o Św. Stanisławie Kostce, ktoś znajdzie czas dla przypomnienia jego życia. Pochodził z Mazowsza, a zmarł w Rzymie w wieku 18 lat. Jego droga do spełnienia powołania nie była łatwa, a już wielu współczesnych podziwiało postawę młodego Polaka. Papież Jan XXIII uznał św. Stanisława szczególnym patronem młodzieży polskiej. Czy to mało, żeby obraz wrócił na swoje miejsce? Nie zbyt duże dłonie wspominam, lecz natchnionego, rozmodlonego chłopca, patrzącego na nas, jakby chciał podjąć rozmowę..

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s