XIX-wieczne „widoki zabytków starożytności” z Sierpca

Doczekaliśmy się!

Narodowy Instytut Dziedzictwa przy współpracy z Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie wydał niedawno pierwodruk dzieła Kazimierza Stronczyńskiego Opisy Zabytków Starożytności w Guberni Płockiej przez Delegacyę wysłaną z polecenia Rady Administracyjnej Królestwa w roku 1851m zebrane, rysunkami w osobnym Atlasie zawartemi objaśnione, 1853″ w opracowaniu prof. Roberta Kunkla przy współudziale prof. Wojciecha Szymańskiego, pod ogólną redakcją prof. Jerzego Kowalczyka. Wraz z „Opisami” światło dzienne ujrzały „Widoki zabytków starożytności w Królestwie Polskiem służące do objaśnienia opisu tychże starożytności, sporządzonego przez Delegacyę wysłaną z polecenia rady administracyjnej Królestwa w roku 1851 zebrane. Atlas 5, Gubernia Płocka : powiat płocki, powiat pułtuski, powiat przasnyski, powiat lipnowski, powiat mławski” i to one budzą najwięcej emocji i ogromne zainteresowanie badaczy historii, architektury i szeroko pojętej kultury Królestwa Kongresowego.

Dzieło wszechstronnego badacza „starożytności” Kazimierza Stronczyńskiego (1809-1896) stanowi pierwszą systematyczną inwentaryzację zabytków Królestwa Kongresowego. Był on z wykształcenia biologiem, uzdolnionym rysownikiem i litografem. Dzięki pasji badawczej miał duże osiągnięcia naukowe w dziedzinie archeologii, paleografii, numizmatyki, sfragistyki, heraldyki. Owocem jego 10-letniej pracy terenowej, z udziałem rysowników i archiwistów było opracowanie złożone z 5 tomów opisów i 7 atlasów zawierających 400 widoków zabytków akwarelowych z ponad 400 miejscowości w pięciu guberniach Kongresówki.

Dzieło Stronczyńskiego  szczęśliwie zachowane w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, mimo upływu 155 lat od jego ukończenia, nigdy nie zostało w całości wydane, tylko fragmentarycznie wykorzystywane przez badaczy i konserwatorów. W 2000 roku z inicjatywy Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej został powołany zespół do opracowania historycznej inwentaryzacji pod kierunkiem prof. Jerzego Kowalczyka z Instytutu Sztuki PAN. Opracowanie inwentaryzacji poszczególnych guberni powierzono specjalistom  z ośrodka warszawskiego i lubelskiego. Prace terenowe i redakcyjne trwały 5 lat.

Pokłosiem tych działań było wydawanie kolejnych tomów „opisów” i „widoków” Stronczyńskiego. W połowie 2013 roku przyszedł czas na Gubernię Płocką a co za tym idzie – Sierpc (będący do 1867 roku w granicach powiatu mławskiego).

Spopularyzowane (choć tylko w wersji czarno-białej) trzy akwarele z tomu Stronczyńskiego znane były badaczom dziejów miasta już od lat 70-tych XX wieku, kiedy po raz pierwszy reprodukowano je w tomie „Sierpc : studia i materiały. 1” [pod red. Bronisława Szymańskiego, Płock; Sierpc, 1972 r.]. Odtąd na stałe weszły do obiegu zarówno publikacyjnego, a z upływem czasu – internetowego.

Istotne w nich jest to, co należy podkreślić, że są to jedne z najstarszych zachowanych źródeł ikonograficznych dotyczących grodu nad Sierpienicą. Pozwolę sobie przypomnieć, jakie sierpeckie obiekty wówczas zinwentaryzowano (w części tekstowej), a które zobrazowano (w tomie poświęconym „widokom”).

W części opisowej Kazimierz Stronczyński przytacza: „kościół parafijalny pod wezwaniem S-go Wawrzyńca [sic!]„, „wielce dawny, budowla obszerna ciężka, dosyć niezwyczajna od lat kilku zamknięta z powodu zamierzonej naprawy„, a w nim tablicę „z kamienia piaskowego” i „herb Lew” oraz „drewniane relikwijarze SS. Erazma i Krystyny„. Dalej wymienia kościół „pp. Benedyktynek założony w końcu 15-go wieku, przerabiany i odnawiany w 16-m i 17-m, ma na sobie ślady budownictwa wszystkich tych epok„. W tym kościele wśród „starożytności” dostrzega: „nagróbek Katarzyny Goślickiej z domu Kretkowskiej Wojewodzanki Brzesko-Kujawskiej, zmarłej w r.1621” oraz „stary i mocno już uszkodzony obraz przedstawiający wprowadzenie Księży Dominikanów do Płocka w r. 1234″. Stronczyński wspomina jeszcze o „małym kościółku S-go Ducha założonym w r.1614 [sic!]” oraz „kolumnę na żydowskim mieście w Sierpcu” o której pisze „jest to słup murowany z zatartemi już napisami„.

W tomie ilustracyjnym umieszczone zostały trzy akwarele, które przedstawiają kolejno: Kościół parafialny w Sierpcu od zachodo-północy [Atlas V, tabl. 67; 1851; 24,1×31,2 cm]; „Kościół PP. Benedyktynek w Sierpcu od zachodu” [Atlas V, tabl. 68; 1851; 23,9×31,1 cm]; oraz Słup na żydowskiem mieście w Sierpcu [Atlas V, tabl. 69; 1851; 24×26,1 cm].

Cieszy fakt, że akwarele, dotychczas trudno osiągalne zwykłemu zainteresowanemu, a odgrywające tak istotną rolę w badaniach nad dziejami Sierpca są już dziś dostępne na „wyciągnięcie ręki”. Oczywiście zanim tę rękę wyciągniemy musimy policzyć się z kosztami. Zaopatrzenie się w dwa tomy (opis i widoki) dotyczące Guberni Płockiej to wydatek około 300 złotych (zakupu można dokonać przez kontakt z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, lub w księgarniach internetowych), ale jest to dzieło tak ważne, że usłyszeć o nim powinien każdy szanujący się Sierpczanin, a wspaniale by było również i zajrzeć do niego.

PS. Na wszelkie ewentualne pytania czytelników dotyczące tomu (choćby innych miejscowości czy powiatów guberni) chętnie odpowiem.

4 myśli w temacie “XIX-wieczne „widoki zabytków starożytności” z Sierpca

 1. Witaj,
  Tomku a czy reprezentowany jest np. Raciąż i Drobin. Napisz chociaż kilka zdań jako zachętę do zakupu bo wydatek rzeczywiście spory.
  Pozdrawiam
  Adam

  Polubienie

  1. Witaj Adamie, o Raciążu i Drobinie Kazimierz Stronczyński napisał w tomie „opisów”. Nawet jakieś odręczne szkice do Raciąża (ale i Krajkowa!) się pojawiły, jednak akwarel do nich nie ma. Z Drobina jest piękna akwarela nagrobka Kryskich. Jeśli zadowolą Cię skany tych stron, z przyjemnością Ci je podeślę. Choć namawiam do kupna, lub choć „poobcowania” z ‚oryginałami’. Z tego co wiem Miejska Biblioteka w Sierpcu jest już w posiadaniu obu tomów, więc przy okazji bytności w Sierpcu zachęcam do zajrzenia do Czytelni na I piętro i skorzystania ze zbioru 🙂
   Pozdrowienia, t.

   Polubienie

 2. Witam,

  proszę o udzielenie informacji, które z miejscowości dawnego powiatu lipnowskiego zaistniały w atlasie. A może w części opisowej odnajdziemy z omawianego rejonu również szkice?

  Z gory dziękuję za poświęcony czas i pozdrawiam

  D.Szpejenkowski

  Polubienie

  1. Akwarele:
   59. Kościół parafialny w mieście Lipnie
   60. Kościół parafialny we wsi Rokiciu
   61. Ruiny zamku w Radzikach Wielkich
   62. Kościół parafialny w Osieku
   63. Brama i szczątku muru miejskiego w Rypinie
   64. Brama miejska w Rypinie od strony miasta
   65. Ruiny kościoła w Staro-Rypinie

   Opisy (niektóre ze szkicami odręcznymi Stronczyńskiego):
   35. Miasto Rządowe Lipno (historya miasta, kościół parafialny)
   36. Wieś prywatna Rokicie (kościół parafialny)
   37. Miasto Rządowe Dobrzyń nad Wisłą (historya miasta, kościół franciszkański, inne kościoły)
   38. Miasto Rządowe Bobrowniki (szczątki zamku Krzyżackiego)
   39. Wieś Rządowa Ciechocin (pałac biskupów Kujawskich, kościół parafialny)
   40. Wieś prywatna Płonne (kościół parafialny)
   41. Wieś prywatna Płonko (kopiec starożytny)
   42. Wieś prywatna Działyń (kościół parafialny)
   43. Wieś poduchowna Trutowo (kościół Ks. Karmelitów antiquistów)
   44. WIeś poduchowna Obory (kościół Ks. Karmelitów observantów)
   45. Wieś prywatna Żałe (kopiec starożytny)
   46. Wieś prywatna Chojno (starożytne grobowce)
   47. Wieś prywatna Radziki-Wielkie (zamek po-Krzyżacki,kościół parafialny)
   48. Wieś prywatna Osiek (kościół parafialny kopiec starożytny)
   49. Wieś prywatna Strzygi (kościół parafialny)
   50. Wieś prywatna Borzymin (kopiec starożytny)
   51. Miasto Rządowe Rypin (mur miejski i brama, kościół S. Trójcy, archivum miejskie)
   52. Wieś Rządowa Staro-Rypin (szczątki kościoła po bożogrobcach, zamek czyli kopiec starożytny)
   53. Miasto prywatne Skępe (kościół ks. Bernardynów).

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s