Sierpeckie świętowanie Niepodległości

W 1918 roku Polska odzyskała upragnioną wolność. Przyjęło się uznawać, że niepodległość przyszła po 123 latach niewoli. Za punkt graniczny wyznacza się więc rok 1795, kiedy to podpisany został trzeci traktat rozbiorowy Rzeczpospolitej. Warto zaznaczyć, że terytorium Sierpca objęte zostało zaborem pruskim już w roku 1793 podczas II rozbioru. Dla porządku należy dodać, że od 1815 do 1915 roku nasze miasto znajdowało się pod panowaniem cara rosyjskiego.

W listopadzie 1918 roku przyszła więc oczekiwana przez kilka pokoleń zniewolonych zaborami Polaków WOLNOŚĆ. I wspomnienie tego chwalebnego, pełnego radości, tryumfu i zwycięstwa wydarzenia świętujemy corocznie 11 listopada. To najważniejsze święto narodowe w całym roku – dzień dumy i radości z faktu, że jesteśmy POLAKAMI – wpisuje się na stałe w świadomości naszych rodaków od najmłodszych pokoleń.

Budzi zaskoczenie jednak forma jaką przybierają w naszym mieście obchody tego święta. Na pierwszy rzut oka – wszystko gra! Są apele okolicznościowe, imprezy patriotyczne, jest Msza Święta za Ojczyznę w „starożytnej” sierpeckiej Farze, jest pochód ze sztandarami i składanie kwiatów pod pomnikiem… no właśnie. I tu tkwi pewien szkopuł, który logicznie jest wielu sierpczanom bardzo trudno wytłumaczyć. Uroczystości odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę w 1918 roku odbywają się od lat pod pomnikiem… Ofiar Zbrodni Katyńskiej z 1940 roku. Kto pomylił te dwie, tak diametralnie inne w wymowie i sensie sprawy? Czemu tak się stało? Gdzie logika organizacji patriotycznych uroczystości, która już tak mocno wrosła w tradycje miasta, że zapewne próba „wyprostowania” sprawy wzbudziła by ogromne poruszenie wśród grona Sierpczan a i mi dostałoby się „po głowie”, że po raz kolejny chcę „wywracać Sierpc do góry nogami”. Uważam jednak, że łyżka dziegciu w tej nielogicznej sytuacji jest konieczna, by może ktoś kiedyś „na górze” nad tym problemem się głębiej zastanowił.

Już w dwudziestoleciu międzywojennym Sierpczanie mieli ideę wzniesienia ‚pomnika’ upamiętniającego dwudziestolecie odzyskania WOLNOŚCI RZECZPOSPOLITEJ. Miał być to pomnik iście horacjański „trwalszy niż ze spiżu”. W 1937 roku zapadły ostateczne decyzje o podjęciu budowy „Domu Kultury imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego”. W 1938 roku rozpoczęto budowę gmachu, w 1939 stanął obiekt w stanie surowym, a w 1942 Niemcy dokończyli jego budowę i wyposażanie nadając mu imię Adolfa Hitlera. Idea Sierpczan została przerwana wybuchem wojny, niemniej należy podkreślić, że rozumiano wtedy wagę święta. Niepodległość była wtedy młoda, świeża, żywa. Postanowiono uhonorować Marszałka Piłsudskiego i Niepodległość Ojczyzny wspaniałym pomnikiem – który miał przetrwać kolejne dziesięciolecia i wieki (warto wspomnieć, że w okresie międzywojennym Stary Rynek [dziś pl. kard. S. Wyszyńskiego] nosił imię Józefa Piłsudskiego).

dom kultury-za okupacjiBudowa Domu Kultury w Sierpcu. Okres II wojny światowej.

Dom kultury przetrwał wojnę a w ostatnich latach doczekał się rozbudowy i modernizacji. I w końcu doczekał się również imienia, które planowano mu nadać w międzywojniu. W Uchwale Rady Miejskiej Sierpca Nr 177/XXIII/2012 z dnia 30 marca 2012 roku znalazł się zapis o tym, iż miejsce znane do tej pory pod nazwą Dom Kultury otrzymało brzmienie: „Centrum Kultury i Sztuki im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sierpcu”. Natomiast w niedzielne popołudnie 13 maja 2012 roku, chwilę po przybyciu korowodu mieszkańców ze Mszy Świętej w intencji miasta celebrowanej przez biskupa Piotra Jareckiego, na budynku Centrum Kultury i Sztuki odsłonięta została pamiątkowa tablica z wizerunkiem patrona Centrum, marszałka Józefa Piłsudskiego. W ten sposób historia zatoczyła koło.

odsłonięcie-tablicy02odsłonięcie-tablicy0113 maja 2012 r. Uroczyste odsłonięcie tablicy Marszałka J. Piłsudskiego w Sierpcu.
tablica-piłsudskiTablica upamiętniająca nadanie imienia Marszałka J. Piłsudskiego w Sierpcu, miejscowemu Centrum Kultury i Sztuki.

Wróćmy do naszych sierpeckich obchodów. Poczty sztandarowe, miejscy włodarze, urzędnicy, przedstawiciele placówek oświatowych, kulturalnych, dzieci i młodzież ze szkół, przedstawiciele zakładów pracy i licznie uczestniczący w uroczystościach Sierpczanie podążają rokrocznie 11. listopada pochodem do parku im. Solidarności, by w radosne, pełne chwały i dumy narodowej święto odzyskania upragnionej WOLNOŚCI skłonić głowy przed pomnikiem TRAGEDII NARODU POLSKIEGO, przed POMNIKIEM wspominającym wydarzenia o 20 lat późniejsze, gdzie w dalekiej sowieckiej Rosji UPODLONO POLSKOŚĆ I POGRZEBANO NADZIEJE NA WOLNOŚĆ i dokonując TRAGICZNEGO MORDU NA POLAKACH, WYNISZCZONO NARODOWĄ INTELIGENCJĘ.

11-XI-2014 UM-0111-XI-2014 UM-0211-XI-2014 UM-03Miejskie obchody odzyskania niepodległości pod pomnikiem upamiętniającym Ofiary Zbrodni Katyńskiej w Sierpcu.
11 XI 2014 r. Fot. ze strony UM w Sierpcu.

Czy to się „nie gryzie” ? Czy na prawdę nikomu nie robi to różnicy?

Wymowa pomnika katyńskiego jest zupełnie inna. Tam powinny być skumulowane uroczystości związane z II wojną światową. Takie się w Sierpcu odbywają. Nie mają tak wielkiej oprawy jak Święto 11. Listopada, ale wszystko można jeszcze zmienić.

MUSIMY ROZUMIEĆ TO CO ŚWIĘTUJEMY!!!

Mamy przecież pomnik Niepodległości i Marszałka Piłsudskiego! Nasze Centrum Kultury i Sztuki to wspaniały MONUMENT, na historii którego wspaniale odbiła się historia naszej NIEPODLEGŁOŚCI. Dziś przed wejściem wita nas popiersie Marszałka. Czy 11. listopada to nie Jemu należą się kwiaty i salwy honorowe? Czy wydłużenie pochodu z Sierpeckiej Fary do Centrum Kultury im. Piłsudskiego jest trudne w realizacji? Czy okolicznościowe apele, koncerty i przemówienia nie mogą odbywać się w tym wspaniałym, nowoczesnym budynku?

Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oddajmy hołd w dniach, w których im się to należy. Dzień odzyskania niepodległości świętujmy z radością i pieśnią na ustach! Przecież jest to „dzień krwi i chwały (…) dzień wskrzeszenia”.

„Grzmijcie bębny, ryczcie działa,
Dalej dzieci, w gęsty szyk,
Wiedzie hufce wolność, chwała,
Tryumf błyska w ostrzu pik,

Leć, nasz Orle, w górnym pędzie,
Sławie, Polsce, światu służ.
Kto przeżyje wolnym będzie;
Kto umiera, wolnym już”

6 myśli w temacie “Sierpeckie świętowanie Niepodległości

 1. … stwierdzam, że może ich ciągnie do tego parku, bo co niektórym to się ‚King-Kong MARCHLEWSKI’ przypomina i pogubili się, że już go tam nie ma. A BYŁ! No?!

  Polubienie

 2. Jeśli to przypadek to błąd zostanie naprawiony przez organizatorów za rok. Być może to nie przypadek lecz celowa działalność antypolaków jak co roku w Warszawie byśmy się smucili zamiast cieszyć. 11 listopada to radosne święto a Pomnik Katyński wiąże się z

  żałobą smutkiem refleksją. Złośliwiec mógł by powiedzieć że organizowanie rocznicy 11 listopada pod pomnikiem katyńskim to wymuszanie zachowań schizofrenicznych na świętujących.

  Myślę że Sierpcu potrzebny jest pomnik Dmowskiego n.p. na placu Chopina, wtedy 11 listopada mógł by iść pochód od domu kultury do pomnika Dmowskiego.

  Polubienie

 3. Wniosek jest prosty – potrzebny jest pomnik J. Piłsudskiego (ale nie nacjonalisty Dmowskiego), żeby było gdzie składać kwiaty 11 Listopada.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s