12 II 1915 – ważna pierwszowojenna rocznica

2015 rok przynosi nam wiele ważnych rocznic związanych z burzliwymi dziejami naszej Ojczyzny. Dziś chciałem, w tym krótkim wpisie, przypomnieć o przypadającej 100. rocznicy ważnego w dziejach Sierpca dnia.

I wojna światowa nie funkcjonuje już w komunikatywnej pamięci sierpczan. Znamy ją z relacji książkowych i popularnonaukowych artykułów i wspomnień nieżyjących już Sierpczan, którzy na podstawie relacji rodzinnych streszczali w swych zapiskach dzieje miasta z początku XX wieku (mam tu na myśli choćby Irenę Kulasińską czy Józefa Drążkiewicza). Wśród ich historii wyłuskać możemy obraz dziejących się w Sierpcu wydarzeń w przełomowej nie tylko dla Polski i całej Europy, I wojnie światowej (1914-1918).

12-ii-19155b035d

Żołnierze niemieccy przed siedzibą Komendantury. 1916 rok. Dziś kamienica pod adresem Biskupa Floriana 7. Fot. Fotopolska.eu. Dzisiejszy widok budynku (tutaj >>)

Między wrześniem a lipcem 1915 roku trwały w okolicach Sierpca walki między wojskiem carskim a niemieckim. W ich wyniku około 20% zabudowy okolicznych miast i wsi uległo całkowitemu zniszczeniu. Po walkach w okolicy Gójska, 12 lutego 1915 roku Sierpc został ostatecznie zajęty przez okupacyjne wojska niemieckie, wypierając już na zawsze wojsko rosyjskie (Królestwo Polskie w zasięgu władzy carów znajdowało się przecież już od 1815 roku). Rozpoczęła się wówczas 3-letnia okupacja (jej historia nie została jeszcze do końca przez historyków sierpeckich rozpoznana i wciąż czeka na dogłębną analizę i opracowanie).

Po wkroczeniu wojsk cesarstwa niemieckiego, rozpoczęły się rekwizycje żywności i zwierząt, zaś niemiecki dowódca rozkazał dostarczyć wojsku 500 funtów chleba i 400 cetnarów owsa. Na ludność nakładano kontrybucje, jako kary za sprzyjanie Rosjanom (aresztowano między innymi Wacława Gurbskiego, prezesa Miejskiego Komitetu Obywatelskiego).


W sto lat od wydarzeń, które zmieniały bieg historii, a następstwem których, w pewnym sensie, po trzech latach narodziła się wyczekiwana od pokoleń Wolna Polska, wspomnijmy wszystkich, którzy wcieleni do wrogich armii oddawali życie za swoich cesarzy, a których mogiły dziś rozwiał wiatr historii.

Żołnierzy armii niemieckiej poległych w 1915 roku i zmarłych w miejscowym lazarecie, pochowano w mogiłach na cmentarzu ewangelickim w Sierpcu. To tu, po drugiej wojnie światowej wzniesiono mauzoleum żołnierzy armii czerwonej. A gdzie spoczęli żołnierze rosyjscy z lutego (i nie tylko) 1915 roku? Wiele wskazuje, że w anonimowych, zbiorowych mogiłach cmentarza garnizonowego. Niestety nie potrafimy dziś wskazać ich dokładnej lokalizacji. Panta rhei…

12-ii-19155b015dek

www.starysierpc.blog.onet.pl

Pomnik żołnierzy niemieckich z 1915 roku na d. cmentarzu ewangelickim w Sierpcu. Dziś środkowa brama cmentarza parafialnego. W tym miejscu po II wojnie światowej wzniesiono mauzoleum żołnierzy armii czerwonej (więcej tu >>)
Fot.: (1) 1943 r., ze zbiorów Eugena Kleistera z Rostocku; (2) przekazała Grażyna Kłos.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s