O cudownym obrazie Ukrzyżowania Chrystusa

W dzień Wielkiego Piątku postanowiliśmy przypomnieć o miejscu w Sierpcu, w którym do końca XVIII w. w sposób szczególny odprawiano nabożeństwa pasyjne i wspominano Mękę Chrystusa. Chodzi oczywiście o zrujnowany w 4 ćw. XVIII w., średniowieczny kościół Świętego Krzyża (>>) w tzw. Borku Sierpeckim, ok. 2 km. na południe od centrum miasta.

is-pan02Ruiny kościoła Świętego Krzyża. Fot. S. Zaborowski, ok. 1910 r. (Źródło: IS PAN, sygn.: B0000002742 r.)

Obiektem kultu był tu słynący łaskami, „starożytny” obraz Ukrzyżowania Chrystusa, który został przyozdobiony z czasem srebrnymi aplikacjami wotywnymi. Po zamknięciu świątyni, obraz przeniesiono do kaplicy klasztornej w opactwie benedyktynek w Sierpcu. Ślad po nim zaginął podczas pożaru budynków klasztornych w styczniu 1945 roku.

Cudowny obraz ukrzyżowania-01Cudowny obraz Ukrzyżowania w dawnej kaplicy klasztornej w Sierpcu (pochodzący z kościoła Świętego Krzyża w Borku Sierpeckim). Fot. 1906 r.

Ostatnio szerzej na temat tego obrazu:

Tomasz Kowalski, Łaskami słynący obraz Ukrzyżowania Chrystusa z Sierpca. Historia, ikonografia, kult, „Notatki Płockie. Kwartalnik Towarzystwa Naukowego Płockiego” 251/2 (2017), s. 3-8.

4 myśli w temacie “O cudownym obrazie Ukrzyżowania Chrystusa

  1. Szkoda, że kolejny sierpecki zabytek znika. Podobno rozważano odbudowę kościoła, ale zrezygnowano z tych planów. Niedługo pewnie nie będzie i tej ściany 😦

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s