Po czterdziestu latach znów w Sierpcu

20 czerwca 2015 roku rozpoczął się w Pułtusku drugi etap Nawiedzenia kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Diecezji Płockiej. Po 40 latach na mazowieckie drogi powróciła najsłynniejsza polska ikona. We wrześniu tego roku trzykrotnie nawiedzi nasze miasto. Lecz nie zdarzy się to po raz pierwszy w jego historii. W 1976 roku bowiem „gościła” w sierpeckiej farze. Celem przywołania tego bezprecedensowego wydarzenia o znaczeniu nie tylko religijnym, ale również społecznym i dziś już bez wątpienia – historycznym, publikujemy dziś garść fotografii z tych wydarzeń opatrując je stosownym komentarzem.

W diecezji płockiej pierwsza peregrynacja rozpoczęła się 30 listopada 1975 roku. W kościele klasztornym pasjonistów w Przasnyszu, w obecności Prymasa Polski, kard. Wyszyńskiego i ponad 20 polskich biskupów, Ordynariusz Płocki, biskup Bogdan Sikorski przejął kopię Cudownego Obrazu od ordynariusza diecezji włocławskiej, biskupa Jana Zaręby. Modlitewnym hasłem na okres Nawiedzenia na terenie naszej diecezji stało się zawołanie „Maryjo, z Twoją pomocą ewangelizujemy Kościół Płocki”.

W niedzielę, 4 kwietnia 1976 roku, o godzinie 16:00 Cudowny Obraz przywieziono do parafii w Sierpcu. Tym samym rozpoczął się okres nawiedzenia w rejonie sierpeckim. Obraz uroczyście przeniesiono do sierpeckiej fary, gdzie na placu przed kościołem, na specjalnie zbudowanym ołtarzu polowym, odprawiona została uroczysta Msza Święta powitania, celebrowana przez biskupa pomocniczego płockiego, Jana Wosińskiego, podczas której kazanie wygłosił ordynariusz płocki, biskup Bogdan Sikorski. Jak odnotował w parafialnej kronice, proboszcz sierpecki, ks. Jan Krawczyński, w uroczystości uczestniczyło przeszło 17 tysięcy wiernych, a podczas poprzedzających nawiedzenie Misji Świętych oraz podczas samej uroczystości rozdanych zostało ponad 45 tysięcy Komunii Świętych. Dalej, po wielkanocnej przerwie, Cudowny Obraz powędrował do Kurowa, Goleszyna, Rościszewa i Zawidza.

Cudowny Obraz powrócił jeszcze do Sierpca, po kilku miesiącach, i to na nieco dłuższy czas. W związku z wakacyjną przerwą w Nawiedzeniu obraz „zatrzymał się”, od 27 lipca do 21 sierpnia 1976,  w sierpeckim klasztorze sióstr Benedyktynek. Siostry rozplanowały sobie tak każdy dzień, aby jak najwięcej czasu spędzić u stóp Matki Bożej wspólnie i indywidualnie. Poza obowiązkowymi modlitwami codziennie śpiewały godzinki o Najświętszej Maryi Pannie, odmawiały cały różaniec: o godz. 9.00 — I część, o godz. 15.00 — II część i o godz. 20.15 — III część. Tę ostatnią odmawiały wraz z grupą ludzi co dzień zbierających się w kaplicy po Mszy św. odprawianej w kościele klasztornym. O godz. 21.00 był Apel Jasnogórski pod przewodnictwem kapłana i modlitwy dziękczynne za Królowanie Maryi w Narodzie Polskim przez 600 lat.

skanowanie0015 (15) ÔÇö kopia

skanowanie0015 (14) ÔÇö kopiaskanowanie0015 (13) ÔÇö kopiaskanowanie0015 (12) ÔÇö kopiaskanowanie0015 (11) ÔÇö kopiaskanowanie0015 (10) ÔÇö kopiaskanowanie0015 (8) ÔÇö kopiaskanowanie0015 (9) ÔÇö kopiaskanowanie0015 (7) ÔÇö kopiaskanowanie0015 (6) ÔÇö kopiaskanowanie0015 (5) ÔÇö kopiaskanowanie0015 (4) ÔÇö kopiaskanowanie0015 (3) ÔÇö kopiaskanowanie0015 (2)skanowanie0015 (2) ÔÇö kopia

skanowanie0062

I tak po prawie 40 latach Cudowny Obraz znów „przybędzie” do naszego miasta. Jako pierwsza powita go parafia św. Benedykta (księży pallotynów). W tamtejszym kościele Wniebowzięcia NMP „doba nawiedzenia” będzie miała miejsce 4 i 5 września. Z kolei cztery dni później Cudowny Obraz po raz pierwszy w dziejach nawiedzi kościół św. Stanisława Kostki, parafii św. Maksymiliana (szkolna). Nawiedzenie potrwa tam od 10 do 11 września. Natomiast 13 i 14 września ikona „zagości” w sierpeckiej farze, śś. Wita, Modesta i Krescencji.

W 2016 roku Cudowny Obraz powróci na kilka dni do Sierpca. Bowiem od 23 do 27 maja, w ramach przerwy w peregrynacji w związku przypadającą wówczas uroczystością tzw. Bożego Ciała, ikona „zatrzyma się” w kaplicy klasztornej sióstr benedyktynek.

Będzie to wydarzenie o znaczeniu niemała wyjątkowym. Bez wątpienia zapisze się ono w historii miasta, tak jak to sprzed 40 lat. Po tamtych wydarzeniach pozostała garść fotografii i wciąż żywe wspomnienia. Zadbajmy o to, by po drugiej peregrynacji zachowała się dużo bogatsza dokumentacja – wszak możliwości mamy większe niż sierpczanie sprzed dwóch pokoleń.

20150620_171046

Rozpoczęcie drugiego etapu peregrynacji w diecezji płockiej. Pułtusk, 20 VI 2015 r.

PS. W domowych archiwach zachowały się pewnie fotografie z tamtych kwietniowych wydarzeń. Zachęcamy do przesyłania ich na naszą stronę, by wzbogacić galerię i rozbudzić jeszcze większe wspomnienia.

Niniejszy artykuł jest skróconą wersją referatu wygłoszonego 24 maja 2015 r. w kościele św. Stanisława Kostki w Sierpcu, pt. „Nawiedzenie Cudownego Obrazu – idea, historia i współczesność”.


PS (20 VII 2015)

Na naszą skrzynkę wpłynęła porcja dziesięciu nowych, nieopublikowanych dotąd zdjęć z uroczystości w 1976 roku. Prezentujemy je poniżej dziękując anonimowemu internaucie.

nawiedzenie 1 ÔÇö kopia (2)nawiedzenie 1 ÔÇö kopia (3)nawiedzenie 1 ÔÇö kopia (4)nawiedzenie 1 ÔÇö kopia (5)nawiedzenie 1 ÔÇö kopia (6)nawiedzenie 1 ÔÇö kopia (7)nawiedzenie 1 ÔÇö kopia (8)nawiedzenie 1 ÔÇö kopia (9)nawiedzenie 1 ÔÇö kopia (10)nawiedzenie 1 ÔÇö kopia (11)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s