O „prostowaniu” historii słów kilka

101_0471 101_0474

W czwartek 14 stycznia 2016 roku w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu miała miejsce promocja książki Ziemia sierpecka – znana i nieznana :przewodnik historyczno-krajoznawczy, tom 2, stworzonej przez zespół redakcyjny sierpeckich regionalistów. Jako członek owego zespołu, najnowszy tom Ziemi… otrzymałem kilka dni przed oficjalną promocją. Nie znałem wcześniej tematyki podjętej w tekstach przez pozostałych autorów. Moją ciekawość wzbudził tekst autorstwa Zdzisława Dumowskiego poświęcony sierpeckiej cerkwi (zob. Cerkiew na Grzymałach [w:] Ziemia sierpecka – znana i nieznana : przewodnik historyczno-krajoznawczy, tom 2, pod red. Zdzisława Dumowskiego, Sierpc 2015, s. 44-50). Po jego dogłębnej lekturze postanowiłem zabrać na ten temat głos. Głos polemiczny – a z mojego osobistego punktu widzenia – głos przestrogi dla jego przyszłych, potencjalnych czytelników.

Nieco ponad 2 lata temu spotkaliśmy się w tej samej sali czytelni MBP w Sierpcu, na promocji mojej książki poświęconej dziedzictwu „pocarskiemu” w Sierpcu (zob. Tomasz Kowalski, W Sierpcu za cara : śladami rosyjskiego garnizonu, Sierpc 2013). W książce poświęciłem sporo miejsca wynikom moich kwerend i badań dotyczących gmachu sierpeckiej cerkwi prawosławnej – dotąd w opracowaniach pomijanej i lakonicznie odnotowywanej. Na osiemnastu stronach (por. Tamże, s. 121-139) opisałem historię budowlaną cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Sierpcu, publikując wyniki kwerendy materiałów archiwalnych, wyniki badań architektonicznych, analizę przebudowy gmachu cerkwi na budynek Starostwa Sierpeckiego (w którym dziś mieści się Sąd Rejonowy) i liczne archiwalne oraz współczesne fotografie (w tym zachowanych detali i świadków architektonicznych).

Co się jednak stało po dwóch latach od pojawienia się na rynku tamtej książki? Ten sam wydawca  – Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej – opublikował właśnie tekst, który w opozycji stawia sprawy, o których – niejako na jego łamach – pisałem w 2013 roku. Z tekstu Zdzisława Dumowskiego dowiadujemy się, że cerkiew w Sierpcu – taka, jaką opisałem w książce W Sierpcu za cara…w ogóle nie istniała! Autora nie przekonują zmierzone przeze mnie fundamenty ukryte w piwnicach dzisiejszego budynku sądu, odrysowane nośne ściany ukryte dziś w salach posiedzeń, czytelne trójboczne zamknięcie miejsca ołtarzowego we wschodniej części budynku, odkryte pozostałości sklepień zachodniej kruchty wejściowej oraz liczny detal architektoniczny. Na nic dokumenty i zdjęcia z czasów przebudowy gmachu (które w książce są umieszczone!), na nic również odnaleziony niedawno plan gruntów pocerkiewnych z 1922 z gmachem pocerkiewnym z wrysowanym krzyżem prawosławnym, wzniesionym na dokładnie tym samym rzucie, jaki opublikowałem w książce, co było wynikiem badań architektonicznych – to wszystko na nic. Z najnowszego tekstu z Ziemi… dowiadujemy się, że to wszystko fantazja, a drewniana (sic!) cerkiew została rozebrana przed 1918 i nie pozostał po niej żaden ślad.

Nowy tekst i informacje o cerkwi i parafii prawosławnej w Sierpcu (niestety niepoparte żadnym przypisem i odnośnikiem do jakiegokolwiek źródła) mają być – jak mi się osobiście (może mylnie?) wydaje – argumentem w postępowaniu sądowym, o którym poinformował nas Autor na początku tekstu, a które toczy się pomiędzy przedstawicielami Cerkwi Prawosławnej a Starostwem Powiatowym w Sierpcu, reprezentującym interesy Skarbu Państwa. Gra toczy się bowiem o dużą stawkę – odszkodowanie za przejęty i przebudowany gmach cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Sierpcu.

Przyczyną zabrania przeze mnie głosu w tej sprawie jest zwykła obawa bezstronnej we wspomnianym powyżej postępowaniu osoby, która wie, że najnowsza sierpecka publikacja trafi do szerokiego grona odbiorców, którzy mogą poczuć się zdezorientowani informacjami publikowanymi w pracach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Tekst ma ogromną wartość poznawczą jeśli chodzi o skrupulatnie przedstawione dzieje podsierpeckiego majątku „Grzymały” w XVIII i XIX wieku, natomiast usilne „naprostowanie” dziejów sierpeckiej cerkwi nie ma prawa oprzeć się argumentom płynącym z archiwaliów, badań architektonicznych, wspomnień starych sierpczan i licznych fotografii.

W nauce polemika i dyskusja są sprawami na porządku dziennym – lecz fakty są faktami, trudno więc publikować polemiczny tekst, stworzony ponadto na „potrzeby jakiejś sprawy”, który pomijając dowody i historyczne fakty, niejako dryfuje wysoko ponad rzeczywistością.

Z wyrazami szacunku,

Tomasz Kowalski

10 myśli w temacie “O „prostowaniu” historii słów kilka

 1. w dziciństwie wiele razy słyszałam od dziadka „wieść” że budynek sądu to dawna świątynia i wszyscy starsi mieszkańcy Sierpca to potwierdzali,
  nie wiem co się stało ze po 30 latach pan Dumowski,- człowiek wykształcony i poważany neguje ten fakt historyczny,

  PS. do autora T. Kowalskiego – „…zabrać głos w temacie” wrrr gryzie w oczy
  NA TEMAT piszmy, na temat 🙂

  Polubienie

 2. Panie Tomaszu! Czytam już drugi raz i nie mogę uwierzyć! Co ten człowiek wyprawia? Strach pomyśleć, że skoro na piśmie potrafi tak manipulować faktami, to co może robić w rzeczywistości? Panie Tomaszu, trzymaj się jak najdalej od tego człowieka, dobrze że to napisałeś. Niech dotrze to jak najdalej. Stały czytelnik.

  Polubienie

 3. Panie Tomaszu przykre to co pan opisuje, ale ja się wcale nie dziwię, że pan Zdzisław tak to opisał. Jest starym mieszkańcem dzielnicy Włóki i przez dziesiątki lat nie potrafił wskazać, gdzie znajdowała się Wielka Synagoga, która znajdowała się o 100 metrów od jego rodzinnej posesji. Myślę, że tak jak Żydowską Księgę Pamięci tak i nową książkę trzeba wydać jeszcze raz, bo te fakty są nie do przyjęcia.

  Polubienie

 4. Myślę, że dla sprawy najlepiej będzie już Panu, Panie Tomaszu się nie odnosić. Nawet na ten dziwny wpis na sąsiednim blogu Zdzisława Dumowskiego niech Pan nie odpowiada. Boję się, że wpadł Pan w jego pułapkę – specjalne sidła, które założył, wiedząc że Pan, broniący prawdy i z miłością odnoszący się do naszego miasta, wobec bzdur w jego tekście się odniesie. A co za tym idzie? Ludzie ufając Pana autorytetowi pójdą i kupią tę książkę, co się przełoży na jej rynkowy obrót i zysk dla Towarzystwa. Kosztem czego? Kosztem zniesławienia osoby p. Dumowskiego? On do tego przywykł – to polityk, przebiegła postać, która nie ma skrupułów i dla której nie liczą się moralność i prawda – ważne jest by wszyscy o nim mówili … no i przy okazji, by kasa się zgadzała. Z całym szacunkiem dla Pana Panie Tomaszu, trzymaj się Pan od niego z dala – dla swojego własnego dobra. Pozdrowienia z Małopolski, wierny i stale kibicujący cztelnik!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s