O odejściach sierpeckich mniszek benedyktynek

22 lutego 2016 roku serwis internetowy diecezji płockiej poinformował, że rankiem tego dnia zmarła w wieku 90 lat siostra Ancilla z opactwa panien benedyktynek w Sierpcu. Uroczystości pogrzebowe w kościele klasztornym Panny Marii w Sierpcu oraz na cmentarzu parafialnym zaplanowano na środę 24 lutego 2016 roku na godzinę 11:00.

O_mniszkach08Fot. ze strony diecezji płockiej (>>)

O_mniszkach07W notatce na stronie diecezjalnej oraz na nekrologu, który zawisł na ulicach Sierpca podano krótką informację o zmarłej benedyktynce – urodziła się w Warszawie 15 lutego 1926 roku w rodzinie żydowskiej jako Towa Borenstein. 47 lat temu złożyła śluby zakonne i przyjęła imię Ancilla Maria Zielińska OSB. Odtąd pracowała i żyła w sierpeckim opactwie. Siostrę Ancillę żegna pozostała w klasztorze szóstka współsióstr na czele z Matką Agatą oraz rodzina zmarłej.

Requiescat in pace!


Informacja o śmierci sierpeckiej benedyktynki skłoniła mnie do podzielenia się z Państwem wieściami o nowości wydawniczej Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii, która dotarła do moich rąk dosłownie wczoraj wieczorem. Dr hab. Anna Szylar z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych PWSZ im. Tarnowskiego w Tarnobrzegu, badaczka i znawczyni dziejów sandomierskiego konwentu panien benedyktynek, opublikowała wyniki swoich badań nad zespołem korespondencji zachowanej w Bibliotece Diecezjalnej w Sandomierzu zawierającym listy informujące o śmierci mniszek z klasztorów kongregacji chełmińskiej od początku lat 80. XVIII wieku do końca wieku XIX. Jak podkreśliła autorka we wstępie do książki

„powinnością wynikającą z Reguły św. Benedykta […] było zawiadamianie o zgonie każdej siostry wszystkich klasztorów kongregacji. […] Informację przekazywano w formie pisemnej, w listach rozsyłanych pocztą. Treść ich w części dotyczącej zmarłej była jednolita – zawierała informacje wspomnieniowe o jej życiu w klasztorze, miejscu zajmowanym we wspólnocie zakonnej i wkładzie w funkcjonowanie konwentu, a także o przymiotach charakteru, nękających chorobach i ostatnich chwilach życia” (por. s. 7.).

O_mniszkach01O_mniszkach02Anna Szylar przeanalizowała i zestawiła informacje zawarte w całym zachowanym zespole korespondencji dając czytelnikowi niezwykły obraz społeczności mniszek benedyktynek żyjących na obszarze dawnej Rzeczpospolitej. W listach zachowanych w Sandomierzu nie zabrakło informacji o siostrach z opactwa sierpeckiego. W książce znajdziemy informacje o zgonach następujących mniszek z Sierpca: Braun Karolina, Ciołkowska Estera, Dembowska Marianna, Dramińska Agnieszka, Glińska Elżbieta, Gorzechowska Rozalia, Gutkowska Anna, Hryniewicz Teresa, Humilecka Teresa, Jankiewicz Joanna, Kobylańska Ludwika, Kumbowska Józefa, Nawrot Ewa, Nowicka Aniela, Piotrowska Agnieszka, Podoska Urszula, Przyborowska Katarzyna, Rokicka Martyna, Rokitnicka Agnieszka, Rudowska Helena, Rzeszotarska Małgorzata, Szawelska Paulina, Szulc Matylda, Śliwińska Agnieszka, Turska Teodozja, Ważyńska Julia, Wróblewska Benedykta (Julia), Żurawska Franciszka.

Dla przykładu podajmy informację zawartą w liście z 1886 roku:

Turska Teodozja; zakrystianka przez kilkanaście lat, także mistrzyni panien świeckich, pobożna, o łagodnym usposobieniu, zmarła nagle „skutkiem apopleksyi nerwowej”. Zm. 15 IV 1886; l. 72; w zak. 43; Sierpc 19 IV 1886; podp. Benedykta Wróblewska, ksieni (por. s. 150).

O_mniszkach03


Książka dr hab. Anny Szylar „Pióro żadne nie jest w stanie wyrazić jej zalet”. Listy informujące o śmierci mniszek adresowane do opactwa benedyktynek w Sandomierzu w zbiorach Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu (1781–1897) (seria: Dziedzictwo Kulturowe po Skasowanych Klasztorach, T. 4), Wrocław 2015, jest do nabycia na stronie internetowej projektu „Dziedzictwo kulturowe po klasztorach skasowanych na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej oraz na Śląsku w XVIII i XIX w.: losy, znaczenie, inwentaryzacja” (>>) –  w przystępnej cenie 30 złotych. Na stronie jest również możliwość zapoznania się z zawartością książki on-line.

* * *

Wszystko płynie i wszystko się zmienia. Po pierwsze – niegdyś o śmierci mniszek benedyktynek informowano za pomocą listów słanych do klasztorów kongregacyjnych, a dziś te smutne wieści płyną do nas za pośrednictwem Internetu. Po drugie – zmarłych sióstr nie grzebie się już w podziemiach kościoła Panny Marii (w których wieczny spoczynek znalazły ich setki – od XVII do końca XIX wieku, a potem w 2. poł. XX wieku) – mają one od 1975 roku wydzieloną kwaterę na cmentarzu parafialnym.

O_mniszkach05
Katakumba pod kaplicą boczną kościoła Panny Marii w Sierpcu, w której pochowane są mniszki benedyktyki. Fot. z arch. czasopisma „Benedictus” przekazał Ryszard Suty (2005 r.)
O_mniszkach04
Kwatera na cmentarzu parafialnym w Sierpcu, w której obecnie chowane są mniszki benedyktynki. Fot. Tomasz Kowalski, 2011 r.

Po trzecie – nie są to już te same mniszki, o których pisze w swojej książce p. Anna Szylar. Likwidacja opactwa w dobie carskich kasat w 1892 roku przerwała ciągłość „sukcesji” benedyktynek od czasu sprowadzenia ich do Sierpca w XVII wieku. „Tamte” mniszki przeniesiono do Łomży, a dzisiejsze mieszkanki opactwa na wzgórzu Loret w Sierpcu są spadkobierczyniami sióstr z Nieświeża na Białorusi.

Ale mimo tego wszystkiego jedno pozostaje niezmienne – mniszki z sierpeckiego opactwa, wierne ideom świętego Benedykta i świętej Scholastyki, tworzyły i tworzą po dziś dzień stały ośrodek kontemplacji i modlitwy, którą roztaczają nad naszym miastem czuwając przed obraną przez siebie Ksienią – Matką Bożą Sierpecką. Oby to ich czuwanie trwało na Lorecie jak najdłużej!

O_mniszkach06Sierpeckie mniszki podczas modlitwy w klasztornej kaplicy.
Fot. ks. W. Piętka, Gość Płocki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s