„Wota łupem włamywaczy…”

W Sierpcu w woj. płockim dokonano włamania i zuchwałej kradzieży cennych przedmiotów zabytkowych wartości ponad 2 mln zł ze średniowiecznego kościoła rzymsko-katolickiego. Przez wyrwane kraty w oknie włamywacze dostali się do wnętrza i zrabowali m.in. złotą koronę i pierścień Madonny, oryginalne wota z metali szlachetnych, pereł, korali i bursztynów. Dochodzenie prowadzi Komenda Wojewódzka MO w Płocku. (PAP)

/PAP/: Wota łupem włamywaczy, „Trybuna Ludu” 181 (z 5 sierpnia 1981), s. 2.

Powyższa informacja pojawiła się w ogólnopolskiej prasie przeszło 2 miesiące po opisanych wydarzeniach. Dokładnie 35 lat temu, w nocy z 18 na 19 czerwca 1981 roku zabytkową, słynącą łaskami figurę Madonny z Dzieciątkiem znajdującą się w benedyktyńskim kościele Panny Marii w Sierpcu ograbiono w – nigdy niewyjaśnionej – kradzieży z najcenniejszych darów wotywnych. Łupem złodziei padła bezcenna korona – XVII-wieczny tekstylno-złotniczy wyrób (por. fot.) oraz szereg wotów dziękczynnych. Sprawców nigdy nie odnaleziono i nie ukarano, mimo wyraźnych poszlak wskazywanych przez kustoszki tego świętego miejsca – mniszki benedyktynki.

Image10Korona (nieprawidłowo zwana w literaturze ‚kołpakiem’) z figury Madonny z Dzieciątkiem z kościoła benedyktynek w Sierpcu, datowana na XVII wiek. Fot. IS PAN, Katalog zabytków sztuki w Polsce…

Całe zajście zostało szerzej opisane przez prasę lokalną (płocką). Do tego artykułu, szczególnie zainteresowanych czytelników bezpośrednio odsyłam:

Wł. Szcz., Kołpak Madonny. Na tropach świętokradczego włamania, „Tygodnik Płocki” 30 (1981), s. 6.


Średniowieczna Madonna Sierpecka w nowożytnych dekoracjach (korony, sukienka, płaszcz, biżuteria, aplikacje) przed kradzieżą z czerwca 1981 roku. Fot. IS PAN, Katalog zabytków sztuki w Polsce…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s