Weneta (Felic) Kowalska (1928-2023) nauczycielka

W pamięci wielu uczniów sierpeckiej szkoły podstawowej nr 2, uczących się jeszcze w „starej dwójce” przy ul. Narutowicza, przetrwało sympatyczne wspomnienie o nauczycielce klas początkowych, młodej sierpczance, Pani Felic. Uczniowie z roczników lat 50. XX w., z którymi rozmawialiśmy (wraz z Agatą Warczachowską, w czasie przygotowań jubileuszowej publikacji o szkole nr 2 – 2016/2017) o ich wczesnych latach edukacji, wyrażali się o niej w ciepłych słowach, pokazywali nam liczne zdjęcia i dzielili się zapamiętanymi anegdotami. Niestety żaden z naszych rozmówców nie potrafił doprecyzować imienia nauczycielki oraz jej dalszych losów, po zakończeniu pracy w Sierpcu.

Sierpc, szkoła nr 2, 1954, Pani Felic z wychowankami. Fotografię przekazała Zofia Kamińska (Gajda).
Sierpc, szkoła nr 2, 1956/7, Pani Felic z wychowankami. Fotografię przekazał Ryszard Jan Engler.

Niezastąpiona w iście detektywistycznych poszukiwaniach Agata Warczachowska odnalazła Panią Felic (ma dziś 90 lat!). Weneta Maria Kowalska zd. Felic mieszka w Warszawie i podzieliła się z nią historią swojej ośmioletniej pracy w Sierpcu. Poniższe materiały zostały zebrane przeze mnie i Agatę w 2017 roku i nie wszystkie znalazły się w jubileuszowej książce o szkole nr 2 (wydanej w ubiegłym roku >>), stąd publikacja szerszego materiału na łamach Starego Sierpca.

Miło mi, że zadała sobie Pani trud odszukania mnie. Praca w szkole nr 2 w Sierpcu, to tylko osiem lat w mojej 34 – letniej pracy w zawodzie nauczyciela. Zostałam członkiem grona pedagogicznego, w którym spotkałam też moich nauczycieli ze szkoły nr 1 (jestem sierpczanką „od pokoleń”). Tak było w przypadku Stanisławy Laudenckiej nauczycielki historii oraz Władysława Piórkowskiego nauczyciela matematyki. Ja uczyłam w klasach I – IV oraz geografii.

Wspominam bardzo serdeczne przyjęcie przez kierownika Stanisława Kucińskiego oraz koleżeńską atmosferę. Praca przebiegała w niełatwych warunkach. Klasy liczyły zwykle ponad czterdziestu uczniów. Nauczanie prowadzone było w systemie zmianowym. Sale lekcyjne wyposażone były tylko w podstawowe sprzęty.

Koniec roku szkolnego 1959/1960, to także koniec mojego związku ze szkołą nr 2 w Sierpcu. Przez kolejne lata kontynuowałam pracę nauczyciela w Warszawie.

Z pozdrowieniami  – Weneta Kowalska z d. Felic

List Wenety Kowalskej (Felic) do Agaty Warczachowskiej w związku z przygotowywaną jubieluszową publikacją o sierpeckiej szkole nr 2 (marzec 2017 r.)

Dom rodzinny Feliców, starej sierpeckiej rodziny, mieści się przy obecnej ulicy Mickiewicza 15 [daw. Białobłocka 9], istnieje do dziś, choć nieco ukryty i nadgryziony zębem czasu. Rodzicami Wenety i jej siostry Sabiny (która mieszkała w Sierpcu do śmierci w 2003 roku) byli: Franciszek (1894-1967) i Zofia (1896-1969) Felicowie. Franciszek (urodzony w Sierpcu) był synem Wojciecha Felica i Praksedy Felic z d. Bek.

Sierpc, ul. Mickiewicza 15, dom Feliców, fot. W. Wiśniewski, l. 70. XX w.
Sierpc, ul. Mickiewicza 15, dom Feliców, fot. T. Kowalski, 2015 r.

Weneta Felic urodziła się w Sierpcu 21 maja 1928 roku. Według przekazu rodzinnego [przekazanego przez córkę], rodzice chcieli wybrać dla niej imię Róża lub Danuta, ale ówczesny burmistrz miasta Edward Żelewski powiedział, że „skoro urodziła się 21 maja, to niech ma imię z kartki kalendarza, czyli Weneta„, burmistrz Żelewski został jej ojcem chrzestnym.

Weneta Felic po ukończeniu Liceum Pedagogicznego pracowała najpierw w szkole w Bledzewie [wspomnienie Leokadii Halfaf, 2017 r., która nazywała Wenetę „Niusia„, podobnie jak inni członkowie rodziny i najbliżsi znajomi]. W roku szkolnym 1952/1953 rozpoczęła pracę w Sierpcu, przyjęta do szkoły powszechnej nr 2 przez dyrektora Stanisława Kucińskiego (dyrektor w latach 1945-1955), otrzymała wówczas wychowawstwo klasy III. W tym czasie, oprócz niej, wyższe wykształcenie pedagogiczne w tej placówce miały nauczycielki: Stanisława Laudencka i Barbara Pardecka.

Murowany gmach sali gimnastycznej wzniesiony na północ od szkoły powszechnej nr 2 w latach 1954-55. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie w 1972 r. Fot. przekazała Grażyna Kłos

Przez kolejne lata uczyła w klasach I-IV, gdzie pełniła rolę wychowawcy oraz nauczała geografii w klasach starszych. Ostatnim rokiem pracy w Sierpcu był rok szkolny 1959/1960. W sierpniu 1960 roku wyszła za mąż i wyprowadziła się do Warszawy. Zbiegło się to w czasie z planowanym uruchomieniem w Sierpcu szkoły nr 3 i podziałem uczniów i nauczycieli oddelegowywanych do nowej placówki. Według wspomnień córki, Weneta Felic chciała pozostać w szkole nr 2, a w związku z nowymi życiowymi okolicznościami, nie musiała podejmować decyzji o przejściu do „trójki”. Pozostała we wdzięcznej pamięci swoich uczniów. Również po latach, w czasie powrotów do Sierpca i odwiedzin rodziców i siostry na ul. Mickiewicza, przechodnie witali ją z estymą i sympatią (w pamięci córki przetrwało wspomnienie o tym, że gdy „przyjeżdżały pociągiem do Sierpca odwiedzać dziadków, taksówkarze przed dworcem bili się o podwiezienie p. Wenety, mimo że do dziadków miały bardzo blisko” oraz że po wejściu do sklepów w Sierpcu, p. Weneta była obsługiwana poza kolejnością).

Sierpc, szkoła nr 2, pokój nauczycielski. Siedzą od lewej: Weneta Felic (z męża Kowalska), Jadwiga Tamowska, Barbara Chrapkowska. Stoją, od lewej: Karol Rutkowski oraz dyrektor szkoły Jan Kowalski (kierował szkołą w latach 1956-1964). Fotografia z archiwum Wenety Kowalskiej.
Sierpc, szkoła nr 2, klasa IIb, rok 1955. Weneta Felic z uczniami. Fotografia z archiwum Wenety Kowalskiej

Dalsze losy życia i pracy Weneta Kowalska (z d. Felic) związała ze stolicą, gdzie mieszka do dziś. W Sierpcu pozostała dalsza rodzina (potomstwo rodzonego brata ojca Wenety).


Postscriptum (marzec 2024 r.)

Dotarła do nas smutna wiadomość, że 14 grudnia 2023 r., w wieku 95 lat zmarła Weneta Kowalska. Została pochowana na sierpeckim cmentarzu parafialnym (zob. >>) w grobie rodzinnym.

Informacja o mszy świętej za duszę zmarłej zamówionej przez Jej dawnych uczniów.
Sierpc, cmentarz parafialny, grób rodzinny Feliców. Fot. A. Warczachowska, III 2024 r.
Sierpc, cmentarz parafialny, grób rodzinny Feliców. Fot. A. Warczachowska, III 2024 r.

Dodaj komentarz