Herb miasta Sierpca

blog_co_1056700_2148852_tr_437px-pol_sierpc_coa1.svg
Herb miasta Sierpca
Fot. wikipedia

Współczesny herb miasta (którego wzór uchwalono w 2005 roku) przedstawia czerwony fronton kościoła z łukowym portalem, okrągłym oknem i trójkątnym szczytem zwieńczonym czarnym krzyżem. Fronton flankują dwie ceglane wieże z łukowymi oknami, zwieńczone czarnymi dachami.

Według heraldyka Stefana Kuczyńskiego, budowla na obecnym herbie miasta Sierpca, to przetrwała do dziś, gotycka, ceglana wieża kościoła farnego. Dwie boczne baszty, nie mają historycznego uzasadnienia, są więc dodatkiem rysownika herbu.

Herb nawiązuje do XVI-wiecznej pieczęci miejskiej, na której przedstawiona jest analogiczna budowla:

blog_co_1056700_2148852_tr_588px-pieczec1565

Szesnastowieczna pieczęć miasta, skan z: „Pieczęcie i herb Sierpca”


BIBLIOGRAFIA:
– Stefan Krzysztof Kuczyński, Pieczęcie i herb Sierpca, Sierpc 1981
– Uchwała Rady Miasta Sierpca nr 226/XXVI/2005 RM

7 myśli w temacie “Herb miasta Sierpca

 1. A nie myślał nikt, ze to może być wizerunek rozebranego przez zakonnice zamku sierpeckiego? Niewiem jak to bedzie się zazębiać z pierwszym herbem, ale to jest wyjście.

  Polubienie

 2. Do użytkownika „Jawor”:Rzeczywiście, trafne spostrzeżenie. Myślałem nad tym kiedyś. Postaram się napisać w najbliższym czasie notkę na w/w temat. Do wszystkich użytkowników:Proszę, podawajcie na siebie namiary! Email, bądź GG, łatwiej będzie mi się konsultować z czytelnikami.Pozdrawiam!

  Polubienie

 3. Myśle, że jeżeli to nie jest nawiązanie do płockiego herbu, to chyba lepszego wyjaśnienia jak zamek nie ma. Fara tak sama z siebie by takich ceglanych „rogów” nie dostała.Gdzie niby te namiary zostawić?? Zostawie tutaj: email- p_jawor.sierpc@poczta.fm gg 847736 Mam biuletyn/książkę Płockiego Towarzystwa Naukowego chyba, w każdym razie z Książnicy płockiej, odnośnie heraldyki Sierpca, jednak brak czasu na zwertowanie tego.Naprawde, super robota, oczywiście blog

  Polubienie

 4. Podobają mi się współczesne herby, które w swojej symbolice nawiązują do historycznych znaków. Widać, że takie miasto pamięta o swoje przeszłości i szanuje historię. Wydaje mi się, że to bardzo dobre podejście.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s