Parowozowe wspomnienia cz.1

Po raz kolejny popularny serwis internetowy youtube.com dostarcza miłośnikom dziejów miasta niezwykłych doznań.
Bo poza rozważanymi: historią społeczną, architekturą, sztuką, ważne miejsce zajmuje również strona historii gospodarczej, czy przemysłowej. Spore grono osób z wielkim zaangażowaniem poświęca się dokumentowaniu śladów historii sierpeckiej kolei.

Perełką, którą prezentuje nam użytkownik o nicku Vicivico, są dwa amatorskie filmy, z kultowymi OL-49 w roli głównej.
Oba filmy wykonano w 1989 roku. Pierwszy prezentuje przejazd składu parowozu na trasie Toruń-Sierpc, na wysokości wiaduktu koło Skępego, drugi zaś OL-kę na trasie Sierpc-Płock, uchwycony w okolicy łuku toru w południowo-wschodniej części miasta, przy ulicach Kolejowej i Sempołowskiej.

Zapraszam do obejrzenia materiałów, które, jak myślę, fanom parowych lokomotyw, przysporzą szybszego bicia serca i nieuniknionego żalu … – czemu? – odpowiedź pozostawiam państwu…

Edycja: 4 I 2013

Jeden z czytelników nadesłał nam informację, że użytkownik Vicivico wstawił na swój youtube’owy kanał kolejny film nakręcony w 1989 roku na stacji w Sierpcu, przedstawiający manewry parowozu OL-49, oraz odjazd tegoż w kierunku Torunia.
Zachęcam do oglądania!

6 myśli w temacie “Parowozowe wspomnienia cz.1

 1. ŻAL SIERPECKIEJ KOLEI… Pozostał dworzec w opłakanym stanie, zdjęcia, takie filmy (jakże cenne), parę biletów tekturowych z dworcowej kasy … i wspomnienia. Tomku, dziękuję za przypominanie naszej historii.

  Polubienie

 2. Panowie Pawle i Tomku ja w sprawie tego napisu na tablicy.Jak się pisze Józef.Przeglądałem różne tablice pamiątkowe marszałka z różnych miast i z różnych okresów odsłonięcia, ale takich dziwolągów nie widziałem Józef czy józef.Czy to jest kawał czy pomyłka?

  Polubienie

  1. Ha! I to jest dobre pytanie! Wersaliki są w słowie „im.”, reszta jest kapitalikowa, ale jÓZEF… istny dziwoląg. Gratuluję spostrzegawczości! Ale cóż nam pozostaje zrobić…? Pozdrawiam serdecznie.

   Polubienie

 3. Kto pamięta, ten pamięta. Jedna Ol-49 niszczała długie lata przy rampie na Dworcowej, a druga robiła za grzałkę w lokomotywowni. Wybitnie sierpecki typ parowozu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s