‚Cud’ na Tysiąclecia – 1998 rok

Pewnie serca wielu sierpczan mocniej zabiją na myśl o kolejnym artykule na „Starym Sierpcu”, który zilustrujemy filmowym materiałem. Tym bardziej, że prezentowany dziś materiał ma niezwykły charakter – traktuje bowiem o niezwykłym zdarzeniu, które miało miejsce w słoneczne popołudnie, 16 sierpnia 1998 roku, kiedy to na dzień po odpustowych uroczystościach w Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej, jedna z mieszkanek naszego miasta – ujrzała na zakurzonej szybie starego bloku przy jednej z bocznych uliczek Sierpca – wizerunek, który utożsamiła z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem. W błyskawicznym tempie niesłychana wieść rozeszła się po Sierpcu, gromadząc pod komunalnym blokiem setki sierpczan – takich, którzy uwierzyli w powtórne objawienie się Madonny w Sierpcu, ale i tych, którzy sceptycznie podeszli do całej sprawy – i przybyli – by jak Tomasz Apostoł – „dotknąć” i „sprawdzić”. Klatka schodowa przy Tysiąclecia 2 w Sierpcu, z ‚cudownym’ oknem – stała się miejscem licznych ‚pielgrzymek’. Na schodach składano kwiaty, palono znicze, odmawiano pątnicze różańce, wchodząc na klęczkach na drugie piętro – by zobaczyć ‚cudowny’ obraz ‚od tyłu’.

sierpeckie_objawienie_

„Cud” na szybie. 1998 r., fot. tao (fot. za: Sierpc Online)

W 515 rocznicę Objawień Matki Bożej z 1483 roku (które to objawienia zostały uznane przez Kościół Płocki i spuścizną których jest istniejące do dziś Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej na wzgórzu Loret) i w 15 rocznicę koronacji cudownej figury z kościoła Wniebowzięcia NMP, Sierpcem znów „wstrząsnęła” wieść o ‚powrocie’ maryjnego objawienia do Sierpca. Tym razem padło na prawie czterdziestoletni komunalny blok na południe od centrum miasta. Wśród mieszkańców zawrzało. Przypomniano sobie wówczas stare legendy, w których mowa była, że gdy Matka Boża ponownie się w Sierpcu pojawi – stary rynek zapadnie się pod ziemię. Tłumy popędziły na zamkniętą i obstawioną już wówczas przez policję ulicę Tysiąclecia by na własne oczy zobaczyć – co na szybie widać.

Fot-DariuszKoźlenko

„Cud” na Tysiąclecia w Sierpcu. Fot. Dariusz Koźlenko (fot. za: polityka.pl)

O sierpeckich wydarzeniach z sierpnia 1998 roku informowała ogólnopolska prasa oraz radio i telewizja. Wielu z sierpczan chcąc ‚uchwycić’ to niecodzienne wydarzenie, nagrywało i fotografowało, to co na Tysiąclecia w Sierpcu się działo.

DSC_9548

Blok przy Tysiąclecia 2 w 2014 roku. Fot. red.


Jednym z nich, był Jacek Kowalski, który 15 lat temu wykonał nagranie, którego fragment mamy zaszczyt zaprezentować, by przypomnieć Państwu te gorące sierpniowe dni z 1998 roku. Za udostępnienie materiału serdecznie dziękujemy!

W 15 rocznicę ‚objawienia’ zapraszamy do obejrzenia filmu, który otwiera się po kliknięciu poniższego obrazka!

Jedna myśl w temacie “‚Cud’ na Tysiąclecia – 1998 rok

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s